Podział akcji czyli tzw. stock split, prowokuje zadawanie pytań przez inwestorów. Na czym dokładnie polega zjawisko podziału akcji? Jakie mogą być skutki stock split i na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Czym jest podział akcji?
Każda spółka notowana na giełdzie posiada ściśle określoną liczbę akcji w obrocie. Podział takich akcji należy do decyzji zarządu spółki o zwiększeniu liczby akcji przez emisję ich większej ilości dla aktualnych akcjonariuszy. Przykładowo, gdy dochodzi do splitu akcji w stosunku 2:1 do każdej akcji zostaje przydzielona kolejna. Jeśli zatem dana spółka przed podziałem posiadała w obrocie milion akcji, wówczas po takim splicie 2:1 będzie ich mieć dwa miliony.
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w akcje, kliknij tutaj i zapoznaj się z ofertą renomowanego brokera Saxo Bank Polska.
Czy podział akcji ma wpływa na cenę?
Po podziale cena każdej akcji zostaje obniżona gdyż odpowiednio zwiększa się ilość akcji znajdujących się aktualnie w obrocie. W zastosowanym przykładzie splitu w stosunku 2:1 cena pojedynczej akcji będzie zatem niższa o połowę. Warto jednak zauważyć, że pomimo tego, że ilość akcji wzrasta, a cena każdej ulega zmianie, to sumaryczna kapitalizacja rynkowa spółki pozostaje taka sama.
Wpływ stock split na inwestorów
Inwestorzy praktycznie zawsze obawiają się zjawiska stock split, gdyż w jednej chwili cena posiadanych przez nich akcji znacząco się zmienia. Warto jednak wiedzieć, że do podziału akcji nie dochodzi bez powodu. Taka sytuacja ma z reguły uzasadnioną przyczynę. Co do zasady wyróżnia się dwa typy podziału akcji:
- standardowy podział akcji czyli stock split,
- podział odwrócony czyli reverse stock split.
Dlaczego podział akcji jest tak istotny
Jest kilka powodów, dla których inwestor powinien zachować czujność, a także na bieżąco śledzić podziały akcji.
W zależności od kilku czynników, stock split może stanowić dobrą okazję do zainwestowania. Z drugiej jednak strony podział akcji może także utrudnić inne strategie inwestycyjne, w tym popularną krótką sprzedaż.
Podział akcji wykorzystują przede wszystkim spółki, które doświadczyły znacznego wzrostu cen akcji. Mimo że ilość akcji, które pozostają w obiegu wzrasta, a cena za pojedynczą akcję spada, wartość spółki czyli jej kapitalizacja rynkowa pozostaje niezmienna. Podział akcji sprawia zatem, żę stają się one znacznie bardziej dostępne dla mniejszych inwestorów, a jednocześnie zapewnia większą zbywalność tych papierów wartościowych oraz płynność na spółki giełdzie.