103 lata temu, dokładnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Trwało 52 dni. Powstanie Wielkopolskie było jednym z dwóch udanych zrywów niepodległościowych w historii Polaków.

Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik Przemysław Pacholski zaprasza do wspólnego świętowania wszystkie delegacje, poczty sztandarowe oraz Mieszkańców.

• godzina 9.00 msza św. w Kolegiacie Kórnickiej,
  • po mszy przemarsz na Plac Powstańców Wlkp. i składanie wiązanek kwiatów.

W Domu Integracji Międzypokoleniowej będzie można zjeść wyśmienitą grochówkę. Rozdawane będą również flagi powstańcze i kokardy narodowe.

Po oficjalnych uroczystościach, razem ze Stowarzyszeniem Grupa Historyczna KADR zapraszamy na godzinę 16.00 na kórnicki rynek. Będzie można zobaczyć i doświadczyć:

• Dioramę wojskową- powstańcy wielkopolscy umundurowanie i wyposażenie
  • Projekcję zdjęć i przybliżenie losów wybuchu powstania wielkopolskiego w Kórniku
  • Życie codzienne od kuchni – w tym również grochówka
  • Spacer po rynku kórnickim w roku 1918

Obchody w Poznaniu:

Główne uroczystości szykowane są na godz. 16.30 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, głowa państwa o godzinie 16:40 złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Planowane jest również wystąpienie prezydenta.

Uroczystość, ze względów pandemicznych, odbywa się bez udziału publiczności, a organizatorzy zachęcają do śledzenia ich przebiegu online Transmisja na stronie internetowej www.27grudnia.pl rozpocznie się o godz. 16.20. Dwadzieścia minut później poznańskie tramwaje i autobusy zatrzymają się na minutę, a pasażerowie usłyszą okolicznościowe komunikaty.

Z okazji rocznicy atrakcje dla mieszkańców przygotowało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/19 – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. „Miasteczko powstańcze”, ze względu na remont płyty Starego Rynku, stanie tym razem na skwerze przy pomniku Ułana (ul. Ludgardy).