Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Zmienia się nie tylko codzienność, ale również stan prawny. Dotyczy to także kwestii finansów, które od tej pory są wspólne. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, kiedy narzeczeni lub małżonkowie decydują się na niezależność finansową. Co więc zrobić, żeby rozdzielić swoje środki i uniknąć niepotrzebnych problemów przy spłacie zobowiązań lub w trakcie ewentualnego rozwodu? Dobrym pomysłem jest zawarcie intercyzy. Czym ona w ogóle jest i kiedy warto ją zawrzeć? Odpowiadamy.
Intercyza – co to jest?
Według prawa zawarcie związku małżeńskiego oznacza, że od tej pory wszelkie finanse, nieruchomości, dochody z prowadzonej działalności oraz przedmioty nabyte w czasie trwania małżeństwa są wspólne. Oprócz tego, każdy z małżonków ma odrębny majątek. Należą do niego wszystkie środki, nieruchomości i przedmioty osobiste oraz prawa (np. autorskie) które zostały zgromadzone przed ślubem. Intercyza jest po prostu umową małżeńską, która zmienia ten stan rzeczy. Dzięki niej można częściowo lub całkowicie zrezygnować ze wspólnoty majątkowej lub wciągnąć do niej majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa.
Intercyzę można sporządzić przed lub w trakcie trwania małżeństwa. Nie musi ona oznaczać całkowitego rozdzielenia majątku. Umowa podpisana u notariusza pozwala również na wyodrębnienie tylko niektórych, wyszczególnionych w umowie zasobów. Tak samo działa to w drugą stronę. Do wspólnoty majątkowej można włączyć całość lub tylko niektóre części majątków osobistych nabytych przed ślubem (np. oszczędności, darowizny, nieruchomości).
Dlaczego warto sporządzić intercyzę?
Każdy kto planuje ślub, myśli pozytywnie na temat wspólnej przyszłości. Życie jednak weryfikuje plany i nieraz konieczne jest rozstanie. Zaczyna się podział majątku i długie batalie sądowe o przyznanie każdemu z małżonków należnej części. W wielu przypadkach intercyza jest zabezpieczeniem finansów przy ewentualnym rozwodzie. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku, gdy jeden ze współmałżonków dysponuje bardzo dużymi środkami, które mogłyby być w dużej mierze przyznane drugiej ze stron.
Inną sytuacją jest roztrwonienie majątku przez męża lub żonę, na przykład w wyniku nałogów lub po prostu złego dysponowania środkami. Po podpisaniu intercyzy jeden współmałżonek nie bierze odpowiedzialności za długi drugiego. Zabezpiecza to między innymi majątek przed zainkasowaniem go przez komornika.
Sytuacja, w której szczególnie wskazane jest sporządzenie intercyzy to prowadzenie działalności gospodarczej przez jednego ze współmałżonków. Zmieniający się rynek, nieprzemyślane lub ryzykowne inwestycje mogą prowadzić do upadku firmy, powodując tym samym długi trudne do spłacenia. Po podpisaniu intercyzy wierzyciel może domagać się spłaty jedynie od osoby, która zaciągnęła dług.
Trzeba jednak zaznaczyć, że prawo nie działa wstecz. Jeśli zobowiązanie powstało w trakcie trwania małżeństwa, ale przed rozdzieleniem majątku, to do jego spłaty są zobowiązani zarówno mąż, jak i żona.
Jak zawrzeć intercyzę?
Aby intercyza była ważna, powinna być zawarta w obecności notariusza i mieć formę aktu notarialnego. Każde dokonanie zmiany w umowie również powinno odbyć się w obecności notariusza. Inaczej dokument będzie nieważny. Nie wystarczy więc wyrażona na piśmie wola współmałżonków. Przed sporządzeniem aktu notarialnego warto udać się do specjalisty. Dobra kancelaria, m.in. https://kancelaria-walterowicz.pl doradzi, jakie dokumenty zgromadzić oraz jaki rodzaj intercyzy zawrzeć, aby obie strony były zadowolone z decyzji.
Należy przede wszystkim pamiętać, że sporządzenie intercyzy nie jest przejawem nieufności wobec współmałżonka, jak się powszechnie uważa, ale przede wszystkim zabezpieczeniem finansów rodziny przed ich utratą w wyniku sytuacji losowych lub nieudanych inwestycji.