Nowoczesne budynki są nie tylko efektowne wizualnie, ale również energooszczędne. Ogromny nacisk obecnie kładzie się na to, aby domy wyposażone były w technologie, które pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu. W tym celu stosuje się przede wszystkim wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz szczelne okna i drzwi, przez które nie ucieka na zewnątrz ciepłe powietrze. Popularnym rozwiązaniem jest także montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Tego rodzaju instalacja zapewnia wymianę powietrza bez straty ciepła.
Na czym polega rekuperacja?
Rekuperator jest głównym elementem wentylacji mechanicznej. Posiada wymiennik, który odpowiada za odzyskanie ciepła z powietrza zużytego, które usuwane jest z budynku. Następnie ciepło to ogrzewa powietrze wpływające do budynku z zewnątrz. Oba strumienie mijają się ze sobą, ale nie dochodzi do ich zmieszania, dzięki czemu do wnętrza napływa czyste i świeże powietrze. Rekuperator wyposażony jest również w specjalne filtry, które mają na celu wyłapanie cząsteczek zanieczyszczeń, dzięki czemu jest ono czyste oraz bezpieczne. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nieustannie wymienia powietrze w budynku bez konieczności otwierania okien czy drzwi. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Dzięki temu, że napływające do środka powietrze zostaje wstępnie ogrzane temperatura pomieszczeń nie zmienia się. Daje to realną oszczędność związaną z niższymi kosztami ogrzewania.
Zalety posiadania rekuperacji
Rekuperacja zdecydowanie podwyższa komfort przebywania w budynku dzięki regularnej dostawie świeżego powietrza. Taka nieustanna wymiana powietrza wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Filtry wyłapują wszelkie zanieczyszczenia, takie jak drobnoustroje, kurz czy inne zabrudzenia. Dzięki temu domownicy mogą oddychać świeżym i czystym powietrzem. Ogromne znaczenie ma także to, że rekuperator pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Raz wytworzone ciepło jest wykorzystywane ponownie. Dzięki temu znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na energię pierwotną. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku nowopowstających budynków, które podlegają znowelizowanym, bardziej restrykcyjnym wymogom technicznym. Rekuperacja pozwala także na kontrolowanie ilości powietrza, gdyż za pomocą sterownika użytkownicy mają możliwość ustawienia intensywności wietrzenia. Jest to bardzo wygodna opcja, która wpływa pozytywnie na komfort domowników.
Jak wybrać rekuperację do domu?
Poszukując sprawdzonej i doświadczonej firmy zajmującej się profesjonalnym montażem rekuperacji warto zapoznać się z ofertą dostępną pod adresem https://heatergo.pl/rekuperacja-dla-domu/. Klienci zainteresowani montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mogą liczyć na bezpłatną konsultację, która pomoże dobrać wydajną instalację dopasowaną do potrzeb budynku. Oferta dopasowywana jest indywidualnie do klienta oraz jego oczekiwań, dlatego instalacja w pełni spełni oczekiwania. Możliwa jest także pomoc w zdobyciu dofinansowania na ten cel lub znalezieniu najlepszej opcji finansowania montażu rekuperacji. Profesjonalny montaż oraz fachowe doradztwo są niezbędne do tego, aby cały system rekuperacji działał poprawnie i w pełni zaspokajał potrzeby na świeże i czyste powietrze. Poprawnie zamontowane rekuperatory zapewniają najwyższy komfort w pomieszczeniach oraz pozwalają na maksymalne oszczędności na ogrzewaniu. Wszystkie te zalet sprawiają, że coraz więcej domów jest wyposażonych w ten rodzaj wentylacji.