Ciekły azot to substancja bardzo uniwersalna, którą wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Jednak trzeba wcześniej nad jej specyficznymi właściwościami zapanować. Do jej przechowywania służą specjalne naczynia kriogeniczne – dewary. Co trzeba na ich temat wiedzieć? Jak są zbudowane?Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Dewary i zasada ich działania
Ciekły azot jest cieczą kriogeniczną o szerokim zastosowaniu. Sprawdza się np. w medycynie i gastronomii. Cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Naczynia do jej przechowywania, a więc wspomniane dewary można znaleźć np. w ofercie sklepu internetowego https://www.cryogenshop.pl/biologiczne.
Dewary stwarzają warunki idealne do magazynowania skroplonego azotu. Nieco przypominają w zasadzie klasyczne termosy. Składają się bowiem z dwóch ścianek, które są od siebie oddzielone próżnią techniczną. To właśnie ona pełni rolę izolatora. W środku panuje niska temperatura, która jednak nie wpływa na temperaturę powłoki zewnętrznej. I odwrotnie – temperatura otoczenia nie oddziałuje na znajdującą się w środku ciecz.
Jak powstały dewary? Krótka historia naczyń kriogenicznych
Pierwsze naczynie próżniowe z podwójnymi ściankami to dzieło Francuza Jacques-Arsene’a D’Arsonvala. Skonstruował je w latach 80. XIX wieku. Podobny zbiornik to dzieło Szkota sir Jamesa Dewara. Stworzył on naczynie służące do przechowywania skroplonych gazów w niewielkiej ilości. Warto też wspomnieć o wynalazku Reinholda Burgera. W 1907 roku umieścił on wykonane ze szkła naczynie Dewara w metalowej obudowie odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Takie dewary są wykorzystywane również dzisiaj.
Jaki dewar warto wybrać?
Dewary mają oczywiście swoje cechy charakterystyczne. Poszczególne modele mogą też różnić się pewnymi parametrami. Najważniejsza jest pojemność. W tym przypadku duże znaczenie ma to, do czego ciekły gaz ma być wykorzystywany w praktyce.
W krioterapii zazwyczaj stosowane są sporych rozmiarów dewary o pojemności rzędu kilkudziesięciu litrów. Mniejsze zbiorniki są dobrym wyborem w gastronomii i przemyśle spożywczym. Pojemność to jednak nie wszystko. Warto przy okazji sprawdzić sprawność izolacyjną danego naczynia. Parametr ten określa stopień odparowania ciekłego gazu w litrach na dobę.
Dewary to specjalne naczynia służące do transportowania i przechowywania skroplonego azotu. Spotkać się z nimi można na przykład w wielu gabinetach dermatologicznych i krioterapeutycznych. Są poza tym wykorzystywane coraz częściej w branży gastronomicznej.