Rząd ponownie rozważa zmiany w prawie podatkowym. Tym razem mają uderzyć w właścicieli mieszkań. Nad wprowadzeniem nowych rozwiązań prawdopodobnie ma pracować zespół doradców gospodarczych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Czy będzie to dotyczyć wszystkich właścicieli mieszkań?
Sytuacja na rynku mieszkaniowym
Sytuacja na świecie nie jest łatwa. Wciąż rosnąca inflacja we wrześniu kolejny raz przebiła oczekiwania ekonomistów, a nadchodzący kryzys energetyczny zabiera sen z powiek milionów Polaków. Sytuacja na rynku mieszkaniowym już teraz nie należy do najlepszych. Ceny mieszkań w II kwartale 2022 roku wzrosły o 19% w porównaniu do roku poprzedniego Nic nie wskazuje na odwrócenie tendencji.
Ceny surowców i materiałów używanych do budowy mieszkań są niedostępne, co powoduje opóźnienia w realizacji i generuje dodatkowe koszty. Ponadto inflacja dynamicznie rośnie, a budżety przekraczają zaplanowane normy na inwestycje, nie tylko budowy mieszkań ale chociażby budowy dróg.
Nowe podatki od 2023
W 2022 roku podatek od nieruchomości wzrósł, co nie zmienia faktu, że w 2023 roku planowane są kolejne podwyżki. Ostateczna stawka podatku od nieruchomości zależy od jego lokalizacji, ponieważ końcową decyzję podejmują lokalne samorządy w drodze uchwały.
Warto podkreślić, że podatków mieszkaniowych nie zapłacą osoby fizyczne ale między innymi fundusze, które kupują liczne mieszkania na rynku. Wiele firm również odczuje zmiany podatkowe chociażby korzystając ze szkolenia dla firm. Właściciele pojedynczych mieszkań nie muszą obawiać się, że nowa uchwała uderzy w nich.
Specjalny fundusz
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odpowiedzialny jest za projekt funduszu, który rocznie ma przynosić aż 100-150mln zł przychodu rocznie. Ma to na celu walkę z ubóstwem mieszkaniowym w Polsce. Fundusz ma pobierać podatki między innymi za:
Nałożenie podatku na zagraniczne fundusze inwestycyjne
Podatek ma obciążyć dużych inwestorów, którzy stawiają mieszkania na wynajem oraz sprzedaż. Będzie on obejmować fundusze inwestycyjne, które w ciągu 12 miesięcy zakupiły co najmniej 10 nieruchomości, a wyniesie około 10% wartości transakcji. Ma to na
Minimalny podatek przychodowy od nieruchomości
Obecnie pobierany jest podatek od przychodów z budynku (podatek minimalny), nowy ma funkcjonować na podobnej zasadzie, jednak jego wartość ma zostać zwiększona.
Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości w przypadku osób fizycznych obejmuje: budynki, grunty (które nie są rolnymi), mieszkanie lub budynek z księgą wieczystą. Rozlicza je właściciel, posiadacz samoistny (użytkownik gruntu). Sam podatek w tym przypadku zależy od: powierzchni gruntów i budynków lub ich części, stawki podatku, która obowiązuje w gminie.
W przypadku nowych podatków, które miałyby wejść od 2023 roku ten podatek dotknie tylko spółki, które są właścicielami przynajmniej 5 mieszkań. Podatek miałby być wyższy, niż ten dla osób fizycznych.
Ubóstwo mieszkaniowe w Polsce
Kupno mieszkania w Polsce to wydatek, na który nie może pozwolić sobie większość społeczeństwa. Nawet samodzielny wynajem mieszkania to problem dla młodych osób, dopiero rozpoczynających samodzielność. Mieszkanie nie powinno stanowić produktu, tylko podstawowe prawo człowieka ustanowione przez art. 75 Konstytucji RP, stanowiący, że: „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania”.
Wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wskazują, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju usytuowanych było 15 340 100 mieszkań, które zlokalizowane były w około 6 947 800 budynków. W porównaniu ze spisem z 2011 r. liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,9 mln, tj. o 13,7%, a liczba budynków zwiększyła się o ponad 900 tys., tj. o 14,9%.