Szanowni Państwo,

Klub Kotwica Kórnik został założony w 1926 roku i ma długą tradycję, która sięga niemal stu lat. W tym czasie klub stał się ważnym elementem lokalnej społeczności, a jego historia obfituje w liczne sukcesy i wyzwania. Dla niektórych radnych sentyment do klubu bierze górę nad rzeczowymi argumentami, co często wpływa na decyzje dotyczące finansowania i wsparcia klubu​

W dniu wczorajszym odbyła się Komisja Budżetu i Finansów, podczas której Prezes Kotwicy Kórnik przedstawił prezentację dotyczącą awansu klubu do III ligi. Prezes zawnioskował o przyznanie dotacji w wysokości 520 000 zł na bieżący rok. Radni zapytali ile Prezes będzie potrzebował na cały przyszły sezon.
Pan Prezes odpowiedział, że 1 000 000 zł na przyszły sezon, z tym co już dostają czyli 260 000 zł.
Wychodzi na to, że na rok 2025 potrzeba 1 260 000.

Kotwica Kórnik wnioskuje do Rady o 520 000 zł dotacji w 2024 i 1 260 000 zł w 2025 roku. 2

Wniosek Prezesa Kotwicy Kórnik

Kotwica Kórnik najlepiej dofinansowanym klubem?

Pragniemy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących finansowania klubu sportowego Kotwica Kórnik, które budzą wątpliwości i wymagają głębszego zastanowienia.

Łatwo jest rozdawać nieswoje pieniądze, jednak jako rada mieliśmy skupić się na inwestycjach w infrastrukturę, takich jak budowa kanalizacji i dróg. Warto zadać pytanie, czy stowarzyszenia sportowe powinny otrzymywać tak wysokie dotacje, zwłaszcza że członkowie klubów płacą składki w wysokości 150 zł miesięcznie. Dodatkowo, boiska, z których korzystają, są utrzymywane przez KCRiS Oaza, która pokrywa również koszty wywozu śmieci. Jakie więc koszty ponosi Kotwica Kórnik i na co ma zostać przeznaczona kwota 1 260 000 zł, co daje 105 000 zł miesięcznie, nie licząc już składek członkowskich!

Kotwica Kórnik zmierza ku temu, aby stać się najlepiej finansowanym klubem na poziomie trzeciej ligi w całej Wielkopolsce. Poziom finansowania tego klubu dorównuje drugoligowemu KKS Kalisz. Czy takie wysokie wsparcie finansowe jest uzasadnione?

Koszty dostosowania infrastruktury sportowej

Urząd Miasta i KCRiS Oaza widzą potrzebę przebudowy i modernizacji szatni. Te działania pochłoną kolejne środki finansowe, co stanowi dodatkowe obciążenie dla budżetu gminy.

Niski udział sponsorów

Udział sponsorów w budżecie Kotwicy Kórnik jest znacznie niższy niż w przypadku innych klubów sportowych. Klub ma trudności z pozyskiwaniem sponsorów, co znacząco wpływa na jego stabilność finansową. Warto zastanowić się, dlaczego inne kluby na tym poziomie rozgrywek lepiej radzą sobie w tej kwestii.

Wysokość i konieczność corocznej dotacji:

Klub stara się o dotację w wysokości 1 260 000 zł, która musiałaby być przyznawana co roku na każdy kolejny sezon. Takie wsparcie finansowe rodzi pytanie o długoterminową stabilność finansową klubu oraz jego zdolność do samodzielnego funkcjonowania.

Jak radzą sobie inne kluby, które nie otrzymują takich dotacji, a grają w tej samej lidze? Ich zdolność do utrzymania się i osiągania sukcesów sportowych bez tak znaczącego wsparcia finansowego powinna być przykładem dla Kotwicy Kórnik.

Inne kluby piłkarskie

III liga dotacje
Nazwa klubu piłkarskiegoKwota dotacji z UrzęduInne dotacjeSumaLink
Polonia Środa Wielkopolskiego320 000 zł220 000 zł540 000 złPobierz
Noteć Czarnków147 000 złDarmowe użytkowanie boisk147 000 złPobierz
Unia Swarzędz395 000 zł180 000 zł 575 000 złPobierz
Pogoń Nowe Skalmierzyce81 000 zł155 000 zł 236 000 złPobierz
Sokół Kleczew790 000 zł——790 000 złPobierz
II liga dotacje
Nazwa klubu piłkarskiegoKwota dotacji z UrzęduInne dotacjeSumaLink
*KKS KALISZ1 300 000 złxxx1 300 000Pobierz

* Klub ponosi opłatę za użytkowanie boisk

Potrzeba zmiany formy prawnej:

Obecna forma prawna Kotwicy Kórnik nie wymaga składania sprawozdań finansowych w Gminie Kórnik, co utrudnia transparentność i kontrolę nad wydatkami klubu. Czy nie należałoby rozważyć zmiany formy prawnej, co wymagałoby większej przejrzystości finansowej i umożliwiłoby gminie Kórnik lepszą kontrolę nad wydatkowaniem przekazywanych środków? Czy Gmina Kórnik powinna stać się głównym udziałowcem w klubie sportowym? Taki krok pozwoliłby na bezpośredni wpływ na zarządzanie klubem, a także na skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie jego finansów. To mogłoby również zwiększyć odpowiedzialność klubu za wyniki finansowe i sportowe, jednocześnie zachowując wsparcie dla lokalnego sportu.

Podsumowanie

Zadanie tych pytań ma na celu troskę o zrównoważony rozwój społeczności i efektywne wykorzystanie środków publicznych. Zachęca się mieszkańców oraz radnych do refleksji nad powyższymi kwestiami i podjęcia działań, które zapewnią odpowiedzialne zarządzanie finansami oraz wspieranie sportu na lokalnym poziomie.

Zastanówmy się wspólnie, czy w obecnej sytuacji finansowej gminy takie rozdysponowanie środków jest zasadne. Decyzje związane z finansowaniem klubu budzą wiele pytań wśród lokalnej społeczności:

• Czy tak wysokie dotacje dla Kotwicy Kórnik są uzasadnione?
  • Jakie korzyści dla lokalnej społeczności niesie awans do III ligi?
  • Dlaczego wiedząc, że mają szanse na awans nie rozpoczęli poszukiwania sponsorów i negocjacji z aktualnymi ?

Zapraszamy mieszkańców do wyrażania swoich opinii na temat finansowania lokalnego sportu. Wasze głosy są kluczowe dla kształtowania przyszłości klubu i jego roli w społeczności.