Rozpoczynamy kolejny tydzień, w tak naprawdę nowej rzeczywistości w której wszyscy próbujemy się odnaleźć.
W dniu wczorajszym w Niemczech został wprowadzony zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. Zostają zamknięte restauracje (pozostaje opcja na dowóz), wszystkie usługi związane z pielęgnacją ciała, fryzjerzy, salony tatuażu, gabinety masażu. Za nie dostosowanie się grozi kara w wysokości 25 tys. euro. W Polsce na razie zakaz zgromadzeń dotyczy powyżej 50osób, a tak wysoką karę bo w wysokości 30 000zł, wprowadzono za złamanie zakazu kwarantanny.

Tylko w niedzielę przybyło prawie 100 nowych potwierdzonych zachorowań. Wiele osób, uważa, że fala kulminacyjna dopiero przyjdzie, a to jej początek. W ostatnich dniach bardzo dużo, zakażeń zaczęło się pojawiać z Wielkopolski, to wszystko zapewne dzięki nowej maszynie Pana Prezydenta Jaśkowiaka. 
Wszyscy spekulują ile tak naprawdę jest zakażeń, czy wąskim gardłem w Polsce są maszyny, a może brak testów? – oczywiście Rząd zapewnia, że posiada wystarczającą ilość testów.

W tej chwili Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 15 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Aktualna sytuacja w Polsce: 649/7
Wielkopolska: 37/2

 • Facebook
 • Twitter
 • Evernote
 • Pinterest
 • Gmail
 • Print Friendly
 • LinkedIn
 • Blogger
 • Facebook
 • Twitter
 • Evernote
 • Pinterest
 • Gmail
 • Print Friendly
 • LinkedIn
 • Blogger

Maseczki, towar wręcz deficytowy. Towar któy podzielił również środowisko ekspertów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, aby maseczki ochronne nosiły jedynie osoby, które są zakażone koronawirusem, a także osoby opiekujące się pacjentami z objawami koronawirusa. To stanowisko przyjął w Polsce Główny Inspektor Sanitarny.

„Używanie maseczek chirurgicznych ma sens, gdy sami kaszlemy i chcemy zabezpieczyć przed wirusami inne osoby albo gdy przebywamy z osobą kaszlącą.” – dr Michał Sutkowski


Sprawa jest dyskusyjna, bo nie u wszystkich koronawirus wywołuje chorobę. Niektórzy potocznie mówiąc są tylko jego nosicielami, nie wiedzą że posiadają wirusa w sobie. Teoretycznie więc, mogą zarażać innych. Gdyby mieli na twarzy maseczkę ochronną, ograniczyliby rozsiewanie wirusa. Z tych właśnie względów dr nauk med. Anna Karina Kaczorowska, mikrobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, zaleca noszenie maseczek. W Czechach wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczki. Osobiście uważam, że wychodząć do miejsc publicznych przede wszystkim sklepów, aptek powinniśmy zakładać maseczkę plus rękawiczki. Nie kosztuje to wiele, a może nas uchronić. Jednak jak widać nawet środowisko ekspertów jest w tym temacie podziedlone, nie ma dobrego 100% skutecznego rozwiązania.

 • Facebook
 • Twitter
 • Evernote
 • Pinterest
 • Gmail
 • Print Friendly
 • LinkedIn
 • Blogger

Wielkanoc 2020
Niestety Wielkanoc w tym roku będzie zupełnie inna, od tych co pamiętamy. Episkopat przekazał instrukcje do biskupów diecezjalnych o tym jak mają wyglądać tegoroczne obrzędy.Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Biskupom przypomina się również o udzielaniu dyspensy wiernym od obowiązku w uczestniczeniu w niedzielnych mszach świętych.

Szkoły i Przedszkola
Zawieszenie zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych zostało przedłużone do 10 kwietnia 2020, zawieszona jest działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza. W nowym rozporządzeniu w związku z zamknięciem placówek oświatowych rodzice dzieci do lat 8 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Niestety wiele osób wnioskowało o zwiększenie wieku dzieci, niestety jak widać Rząd na to nie przystał. Nie wyobrażam sobie pozostawić 9 latka samego w domu, nawet chyba dziecka w wieku 12 lat, na 8h. W końcu zgodnie z prawem do 18 roku życia to rodzić odpowiada za dziecko.