Depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia. 350 mln ludzi choruje na depresje.
1,5 mln Polaków choruje na depresje. To prawie tyle osób, ile mieszka w Warszawie.
W 2018 roku 1,28 mln osób zrealizowało receptę na leki przeciwdepresyjne refundowane przez NFZ, które stosowane są w leczeniu nie tylko depresji, ale i np. zaburzeń lękowych. W latach 2013–2018 liczba pacjentów realizujących takie recepty stale rosła (w ciągu pięciu lat zwiększyła się o 35 proc.). Wzrost szczególnie widoczny jest w grupie osób poniżej 18. roku życia, dla których w 2018 roku zrealizowano o 113 proc. więcej recept na leki refundowane niż w roku 2013. Z raportu wynika, że w 2019 roku leki przeciwdepresyjne (refundowane i nierefundowane) wykupiło ogółem 3,8 mln osób.
98 dzieci popełniło w 2019 roku samobójstwo, w tym czworo poniżej 12 lat.
Większości rodziców, gdy słyszą o samobójstwach czy próbach samobójczych dzieci, wydaje się, że ich to nie dotyczy. Tymczasem z badań Lucyny Kicińskiej wynika, że nawet 7 proc. nastolatków przyznaje się do podjęcia przynajmniej jednej próby samobójczej.
Gdzie szukać pomocy:
Próba samobójcza nastolatka to kryzys świata dorosłych. Bądźmy uważni i czujni, bo nasze dzieci wysyłają do nas konkretne sygnały.
Źródła:
https://forumprzeciwdepresji.pl/
Reżyser Życia
Medonet.pl