13.3 C
Kórnik
piątek, 14 maja, 2021

Przebudowa drogi 2489P; Koninko – Kamionki dopiero w 2026 roku.

Radny Jerzy Walczyk poinformował o planowanej przebudowie drogi 2489P.
Jest to droga powiatowa, lecz bez udziału Gminy prawdopodbnie by ten remont nigdy nie ruszył. Poniżej przedstawiamy Państwu wypowiedź Radnego Jerzego Walczyka który informuje o planach.

„Przebudowa drogi powiatowej nr 2489P na odcinku od Koninka przez Szczytniki do Kamionek.

Każda podróż, nawet ta najdłuższa, zaczyna się od pierwszego kroku. Do chwili obecnej o przebudowie tej drogi mówiło się, ale raczej w kontekście oczekiwań, bez konkretów. Przebudowa nie była planowana w ramach budowy inwestycji wojskowej (projektowana droga od miejsca składowania bomb w Borówcu do lotniska wojskowego wraz z dojazdami). Jak konieczna jest przebudowa tej drogi nie trzeba nikogo z mieszkańców naszych miejscowości przekonywać.

Od początku mojej kadencji Radnego MiG Kórnik czyniłem starania by droga powiatowa nr 2489P zmieniła się w drogę na miarę XXI w. na odcinku od Koninka (skrzyżowanie ulicy Lazurowej i Radiowej) przez Szczytniki aż do ronda w Kamionkach. Decyzja odnośnie przebudowy tej drogi nie leży jednak tylko w gestii naszej gminy, w tym przypadku głównym „rozgrywającym” jest powiat, który będzie tą inwestycję realizować. I tu bardzo dobra widomość, w najbliższych dniach zostanie postawiony „pierwszy krok”. W czwartek 18.02.2021r na komisji, a następnie w środę 28.02.2021r. podczas Sesji RMiG Kórnik, Radni będą podejmować decyzję odnośnie wsparcia finansowego tej inwestycji (2021 rok – koncepcja, 2022 rok projekt w dalszych latach partycypacja w kosztach budowy). Budowa (prawdopodobnie etapami), nastąpi najwcześniej od 2026 roku. Droga ta, co prawda jest we władaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu, jednak zważywszy na zakres prac i przewidywane koszty tej inwestycji bez partycypacji gminu się nie obędzie. Przebudowa drogi będzie się wiązała z wykupem gruntów, co dodatkowo przyczyni się do wydłużenia czasu realizacji, a co za tym idzie także i kosztów tego przedsięwzięcia. Analizując koszty podobnych inwestycji o takim zakresie prac, można określić koszt tego przedsięwzięcia na kilkadziesiąt milionów złotych (budowa analogicznej drogi powiatowej nr P2477 na odcinku Dachowa – Szczodrzykowo, pochłonęła kwotę prawie 40mln zł, gmina wsparła inwestycję kwotą ponad 10mln). Tak i powinno być i tym razem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż droga ta jest strategiczna dla znacznej części mieszkańców naszej gminy.

W ramach przebudowy wnioskowałem o:

• „Wyprostowanie drogi”, tak by nie posiadała ona zbędnych łuków i zakrętów.

• Szerokość jezdni min 6 m

• Chodnik

• Ścieżkę rowerową (przebieg po jednej stronie drogi a nie tak jak obecnie raz z jednej raz z drugiej strony drogi, co niepotrzebnie obniża poziom bezpieczeństwa jej uczestników).

• Oświetlenie

• Bezpieczne przejścia dla pieszych oraz przystanki autobusowe

• Odwodnienie

• Infrastruktura kanalizacyjna

(Zgodnie z planami Aquanet, kanalizacja w miejscowości Szczytniki i Koninko nie będzie realizowana w najbliższych latach. Podczas przebudowy, warto jednak położyć infrastrukturę kanalizacyjną w tej drodze, tak by w momencie kanalizowania tych wsi nie niszczyć tej drogi. Analogiczne rozwiązanie w tym zakresie zastosowano w innej części Gminy Kórnik (przebudowa drogi powiatowej 2477P Dachowa – Szczodrzykowo), gdzie podczas przebudowy położono rurociąg do obsługi kanalizacji).


Teraz wszystko w rękach Radnych MiG Kórnik. Z tego miejsca chciałbym podziękować Burmistrzowi i jego zastępcom za determinacje w działaniu podczas kontaktów z powiatem oraz za cierpliwość do mojej osoby za nieustanne „wiercenie dziury w brzuchu” w sprawie tej inwestycji.”

Radny Miasta i Gminy Kórnik Jerzy Walczyk

1 KOMENTARZ

  1. A czy wiadomo kiedy rozpocznie się „wojskowa” inwestycja – czyli budowa drogi od bomboskładu do lotniska wraz z dojazdem do S11 i wiaduktem kolejowym ? Jest juz jakiś szacunkowy termin ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Śledź nas na

1,203FaniLubię
55ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie Wiadomości