13.3 C
Kórnik
piątek, 14 maja, 2021

Dopłaty do systemu zagospodarowania odpadami – Odpowiedź Regionalnej Izby Obrachunkowej z Poznania.

Dnia 10 marca 2021 roku, napisaliśmy pismo, do Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska prośbę o wyjaśnienie i przyjęcie stanowiska w sprawie możliwości dofinansowania wywozu odpadów komunalnych z budżetu gminy.

W dniu dzisiejszym wpłynęła do nas odpowiedź Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. Poniżej umieszczamy odpowiedź w pełnej wersji.

W wielkim skrócie, Pan Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej wskazuje, że w przypadku powstania deficytu, dopuszcza się możliwość dofinansowania systemu zagospodarowania odpadami z innych środków własnych gminy.

Wykładnia prawa jak Pan Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej wskazuje na gruncie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie brak jest jednolitego stanowiska dotyczącego dofinansowania systemu zagospodarowania odpadami.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że obowiązkiem gminy jest ustalenie by ten system jak najlepiej się samofinansował, a stawka była jak najbardziej realna. W przypadku powstania deficytu, Gmina zabezpieczy środki z innych źródeł. Mogą to być chociażby środki przeznaczone na inwestycje. Czy nasza Gmina musiała tak bardzo wysoko stawiać poprzeczkę mieszkańcom?
Przypominam, że stawka ta wynosi 35 zł od osoby.

Otrzymaliśmy odpowiedź na wcześniejszą korespondencje z miesiąca Grudnia 2020 z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wydział Odpadów Komunalnych.

Szanowny Panie,
W nawiązaniu do wiadomości e-mail z dnia 14 grudnia 2020 r., która została przekazana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie dziękuję za przesłane uwagi, jednocześnie zapewniam, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na bieżąco analizowane są możliwości wprowadzenia dodatkowych narzędzi, które pozwolą na ustabilizowanie wysokości opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Ponadto informuję, że w związku ze zgłaszanymi uwagami dotyczącymi wysokich opłat pobieranych przez gminy od mieszkańców, w ramach tzw. Programu Czystość Plus aktualnie wypracowywane są rozwiązania, które ograniczą  ewentualne nieprawidłowości przy ich naliczaniu. Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, który zawiera propozycje w ww. zakresie, znajduje się obecnie na etapie analizy uwag z konsultacji publicznych.

Z poważaniem
Marta Tarwacka
Starszy inspektor

Zastanawiam się co do dnia dzisiejszego zrobiła nasza Rada Miasta i Gminy w Kórniku by sytuacja nie powtórzyła się kolejny raz. Mam nadzieję, że zabezpieczą nas mieszkańców przed kolejnymi podwyżkami. Zapewne rozmowy trwają w „kuluarach”. Pytanie czy szukają rozwiązań wyżej? Dlaczego taka Gmina Mosina która ma dalej do ZGO Jarocin płaci mniej niż my?
No i oczywiście na sesjach i komisjach które co miesiąc odbywają się na stronie https://kornik.esesja.pl nie występują rozmowy na temat odpadów komunalnych na terenie Gminy Kórnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Śledź nas na

1,203FaniLubię
55ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie Wiadomości