23.2 C
Kórnik
wtorek, 15 czerwca, 2021

Gdzie szukać pomocy w opiece nad osobą starszą?

Każdy człowiek, niezależnie od wieku czy płci, ma swoje potrzeby. Niektóre z nich są indywidualne, a niektóre są charakterystyczne dla wybranej grupy. Osoby starsze także mają wiele potrzeb, których niezaspokojenie przynosi fatalne skutki.

Potrzeby ludzi starszych

 Pierwszą grupą potrzeb są te fizjologiczne, które posiada każdy z nas. Jednak już w przypadku potrzeby bezpieczeństwa, ludzie starsi mają nieco bardziej charakterystyczne wymagania. Jesień życia to czas, w którym dostęp do lekarzy, pielęgniarek i opiekunów jest bardzo istotny. Dzięki temu senior wie, że o każdej porze może zwrócić się o potrzebną pomoc i nie spotka się z odmową.

Kolejną potrzebą jest poczucie, że senior nie jest sam. Musi mieć wokół się ludzi, którzy chętnie z nim rozmawiają i spędzają czas. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście rodzina, jednak rówieśnicy czy sąsiedzi również są mile widziani. W niektórych przypadkach doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju grupy, jak na przykład te religijne.

Każdy chce czuć się potrzebny, również osoby starsze. Niestety często w tym wieku człowiek czuje, że jest zupełnie inaczej. Tymczasem senior pragnie być obecny w życiu rodziny, pomóc czy doradzić. Często także seniorzy odczuwają potrzebę działania, realizowania swoich pasji i rozwoju zainteresowań co wiąże się także z potrzebą samorealizacji, którą posiada każdy człowiek.

To najważniejsze potrzeby, które odczuwają seniorzy. Poza nimi można wymienić także inne kwestie, które są kwestią indywidualną. Co jednak zrobić w chwili, gdy najbliższa rodzina nie może w pełni zapewnić zaspokojenia tych potrzeb? Takie sytuacje zdarzają się nierzadko, a każdy ma prawo starać się o pomoc. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji pamiętaj, że nikt nie powinien Cię oceniać. Szybkie tempo życia, duża ilość obowiązków prywatnych i zawodowych oraz inne sytuacje życiowe często sprawiają, że nie ma innego wyjścia niż szukanie pomocy poza rodziną.

Gdzie szukać pomocy?

Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz zapewnić prawidłową opiekę nad osobą starszą:

  • Klinika Seniora – możliwość pobytu dziennego i całodobowego. W takich miejscach seniorzy mają zapewnioną stosowną opiekę, dobraną zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Posiłki są nie tylko smaczne, ale również zbilansowane. Osoby starsze przebywają ze sobą, dzięki czemu mogą zawierać nowe znajomości i nie czuć się osamotnieni. Również dla rozrywki jest tutaj miejsce, w formie terapii zajęciowej. Bardzo ważna jest równowaga, dlatego seniorzy mają także czas wolny, dzięki któremu mogą odpocząć, porozmawiać z innymi i robić to, na co mają ochotę.
  • Dom Pomocy Społecznej – to również jest jakaś opcja, jednak zdecydowanie lepszym miejscem jest Klinika Seniora. Państwo stara się dbać o tę grupę, dlatego powstają tak zwane DPS – y co jest dobre, jednak standardy wciąż w wielu miejscach nie są zadowalające. Aby dowiedzieć się jak jest w Twojej okolicy, skontaktuj się z pracownikiem socjalnym Domu Pomocy Społecznej lub Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
  • Opiekun, opiekunka – to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy mają możliwość opieki nad bliską osobą starszą, ale nie w wymiarze 24 godzin na dobę. Jeśli potrzebujesz pomocy na kilka godzin w ciągu dnia, warto przemyśleć tę opcję. Pamiętaj jednak, aby zatrudniać jedynie profesjonalistów, którzy nie zrobią krzywdy bliskiej osobie.

Podsumowanie

Wiele spraw w życiu jest bardzo trudnych, tak jak w przypadku, gdy zachodzi konieczność poszukiwania pomocy przy opiece nad osobą starszą. To niewątpliwie moment, który budzi wiele negatywnych emocji i komplikuje codzienność. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyrzuty sumienia są zbędne, gdy naprawdę nie ma innej możliwości. Warto zapewnić seniorowi pobyt w miejscu, gdzie będzie czuł się swobodnie, a opiekunowie i inni pracownicy zadbają o jego komfort, zdrowie i zaspokojenie potrzeb. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania nie są powodem do zrywania kontaktów. Osoba starsza wciąż bardzo potrzebuje bliskości i rodziny, warto zawsze o niej pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Śledź nas na

1,224FaniLubię
55ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie Wiadomości