Nowelizacja zakłada, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych. Może to otworzyć drogę do kolejnych obniżek wprowadzanych samodzielnie przez władze lokalne. Prezydent tym samym wdrożył nowe stawki maksymalne opłat za wywóz odpadów.
Nowe przepisy ustanawiają między innymi maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody na 150 złotych miesięcznie. Nowelizacja ustawy daje Ministrowi Klimatu i Środowiska możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin w sprawie odstępstwa od pięcio-pojemnikowej zbiórki odpadów.
Ustawa przewiduje również zwiększenie stawek opłat za odpady powstające w nieruchomościach niezamieszkałych. Gminy wskazywały, że obecne stawki są za niskie, przez co mieszkańcy muszą się dorzucać bardziej do systemu. – może się przełożyć na obniżkę cen dla mieszkańców.
Nowelizacja zawiera także przepisy mające zapewnić, że gminy w pierwszej kolejności mają przygotowywać do ponownego użycia i recyklingu odpady zebrane selektywnie oraz odpady powstające w procesie sortowania. Nowe przepisy wydłużają ponadto z roku do trzech lat możliwość składowania niektórych odpadów, co ma również pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu.
Nowelizacja przepisów ma ulżyć nieco rodzinom.
Część nowych przepisów wchodzi w życie wkrótce po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, pozosotałe – od 1 stycznia 2022 roku.
W Poznaniu miasto wyszło z związku międzygminnego GOAP, jego śladami poszły wszystkie samorządy w nim zrzeszone i złożyły decyzję o rezygnacji z członkostwa.
Ponieważ Gmina Kórnik jest już po przetargu na wywóz odpadów w latach 2021-2022 i wiemy że wyszedł on korzystniej dla mieszkańców niż w aktualnym roku. Burmistrz Przemysław Pacholski informował o tym na jednej z Sesji Rady Miasta i Gminy Kórnik.
Pytanie co teraz zrobi gmina? Czy w świetle nowych przepisów mogło by być jeszcze taniej?
Czy tym razem nie pośpieszyliśmy się za bardzo z przetargiem? A może gmina dołoży mieszkańcom ze swoich środków? – pożyjemy zobaczymy.