Dopiero co pisaliśmy, o działaniach Rady i prośbach mieszkańców o oczyszczenie Jeziora Kórnickiego i zadbanie o jego ekosystem. W dniu dzisiejszym Burmistrz Przemysław Pacholski poinformował

19 stycznia 2022 r wspólnie z prof. dr hab. Michałem Banaszakiem – Prorektorem ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisaliśmy List Intencyjny.

Dzięki nawiązanej współpracy Miasto i Gmina Kórnik wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podejmie działania mające na celu oczyszczanie wód Jeziora Kórnickiego z wykorzystaniem wynalazku pt. „Sposób przystosowania fragmentów zbiorników i cieków wodnych do celów rekreacyjnych”
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada patent polski na powyższy wynalazek.