Administracja publiczna miała przejść od poniedziałku na pracę zdalną, chyba że realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom i nie jest „zdalnie” możliwa. Obowiązek taki znalazł się w opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu.
W piątek wieczorem zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Obowiązuje ono od poniedziałku 24 stycznia 2022 roku.
Art § 22 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni. Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zdalna ale z wyjątkami
Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami art. 3 ust. 3-8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.).
Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej – czytamy w uzasadnieniu.
Dodano, że powyższe ma zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania o charakterze publicznym, jak również kontaktów ww. osób z interesariuszami zewnętrznymi.
Urząd Miasta i Gminy Kórnik – ograniczenie w funkcjonowaniu
Od 31 stycznia 2022 roku – do odwołania ograniczenia w funkcjonowaniu Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Spraw Obywatelskich
W związku z utrzymującym się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanem epidemii niezbędne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
W trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin, kierując się dobrem zarówno klientów, jak i urzędników, zostają wprowadzone od 31 stycznia2022 roku – do odwołania ograniczenia w funkcjonowaniu Urzędu Stanu Cywilnego oraz Wydziału Spraw Obywatelskich, polegające na obsłudze interesantów po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu wizyty.
URZĄD STANU CYWILNEGO: +48 61 8 170 411 wew. 609, 730
WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH:
- w sprawie dowodów osobistych +48 61 8 170 411 wew. 660, 730 lub
- w sprawie meldunków, nadania numeru PESEL +48 61 8 170 411 wew. 608, 594
Powyższe nie dotyczy rejestracji zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Zachęcamy do załatwienia spraw przez profil zaufany E-PUAP.
Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i NPO w trybie zdalnym od 31.01.2022 r. do 28.02.2022 r.
W terminie od dnia 31 stycznia 2022 r. do dnia 28 lutego 2022 r. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zlokalizowane na terenie powiatu poznańskiego będą funkcjonowały w trybie zdalnym tj. za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (porady telefoniczne oraz z wykorzystaniem poczty elektronicznej).
W celu skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy dokonać telefonicznej rejestracji porady pod numerem 61 8410 797, lub 572 157 488 albo wysłać e-maila na adres pomocprawna@powiat.poznan.pl.
Informacje o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim w powiecie poznańskim znajdują się na stronie internetowej pod adresem: https://www.bip.powiat.poznan.pl/3588,nieodplatna-pomoc-prawna.