Antybiotyki stosuje się doustnie, dożylnie i nawet miejscowo na skórę. W przypadku zakażeń o podłożu bakteryjnym bardzo często sięga się po lek Mupirox, który ma postać maści. Substancja czynna obecna w środku leczniczym działa na większość bakterii wywołujących zakażenia skórne.
W czym pomoże pomóc lek Mupirox?
Mupirox jest lekiem o działaniu antybiotycznym, który zawiera związek czynny w postaci mupirocyny. Warto od razu podkreślić, że jest to naturalny antybiotyk, który służy do stosowania miejscowego. Oddziałuje on na bakterie, hamując syntezę aminokwasów, które są niezbędne do ich rozwoju. Mupirox przeciwdziała namnażaniu się bakterii, które są odpowiedzialne za zakażenia skórne. Zaletą stosowania tego środka leczniczego jest to, że nałożony na skórę nie przenika w większych ilościach do krwioobiegu. Wyjątkiem będą zmienione chorobowo miejsca, w przypadku których doszło do przerwania ciągłości naskórka. Wskazaniami do stosowania Mupiroxu są przede wszystkim liszajec, czyrak, zapalenie mieszków włosowych, wtórne zakażenia skóry. Preparat wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu schorzeń wywołanych przez gronkowce i paciorkowce. Najczęściej lekarz zaleca nakładanie maści na skórę objętą zakażeniem bakteryjnym trzy razy w ciągu doby. Kuracja trwa zwykle dziesięć dni. Oczywiście preparat nie może być stosowany przez osoby, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik leku.
Co warto mieć na uwadze przy stosowaniu Mupiroxu?
Podczas stosowania leku Mupirox bardzo ważne jest to, aby nie miał on kontaktu z oczami ani błonami śluzowymi. Jeśli jednak preparat dostanie się do oczu, to konieczne będzie natychmiastowe przemycie ich dużą ilością wody. Trzeba pamiętać o tym, że Mupirox jest antybiotykiem, dlatego nie może być długo stosowany. Trzeba zawsze przestrzegać zaleceń lekarza. Długotrwałe nakładanie maści z mupirocyną zwiększa ryzyko wykształcenia się odporności na lek przez bakterie i grzyby. Może przez to dojść do wtórnego zakażenia. Kolejną kwestią jest to, że u niektórych osób pojawiają się różne działania niepożądane przy stosowaniu Mupiroxu. Często występują podrażnienia skóry, uczucie pieczenia, świąd, wysypka, wrażliwość na dotyk, przesuszenie skóry, wysięk, zapalenie skóry. Zdarzają się także przypadki ogólnych reakcji nadwrażliwości, ale tylko u nielicznych pacjentów. Mupirox nie może być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Niektóre choroby mogą stanowić przeciwwskazania do stosowania leku, czasem do ich wykluczenia konieczne staje się wykonanie odpowiednich badań.
Źródło: Recepta Online – Medyk Online