Do tragicznego zdarzenia doszło w marcu 2016 roku w pod poznańskich Żernikach (Gmina Kórnik). 21-letnia Monika G. została zaatakowana nożem przez swojego byłego partnera, Sławomira B., na oczach swojej matki. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a po kilku dniach jego ciało znaleziono w dzielnicy Grunwald – popełnił samobójstwo.

Kilka tygodni przed śmiercią, Monika G. wielokrotnie kontaktowała się z policją, zgłaszając przypadki fizycznego i psychicznego znęcania się przez Sławomira B. Prokuratura ujawniła, że na komisariacie w Nowym Mieście nadzór nad prowadzonymi sprawami był nieprawidłowy, a obieg dokumentów niewłaściwy. Monika informowała również prokuraturę o swojej sytuacji.

W wyniku kontroli przeprowadzonej po zabójstwie, ze stanowiska odwołano komendanta z Nowego Miasta, podinspektora Michała Kniata, oraz dwóch jego podwładnych. Wszczęto również postępowanie dyscyplinarne.

W listopadzie 2017 roku sporządzono akt oskarżenia, w którym czterech policjantów z Poznania oskarżono o niedopełnienie obowiązków. Piotr R. z Wydziału Kryminalnego komisariatu na Nowym Mieście miał sporządzać fałszywe notatki, sugerujące podjęcie działań w celu zatrzymania Sławomira B., choć w rzeczywistości takich działań nie podejmował. Podobny zarzut postawiono Krzysztofowi W., który pracował pod nadzorem Piotra R.

Policjantka Marzena L. nie przekazała prośby Moniki G. o ochronę do odpowiedniej jednostki. Zarzut niedopełnienia obowiązków usłyszał również zastępca naczelnika Wydziału Kryminalnego z Nowego Miasta, Paweł I., który również miał zignorować wniosek o ochronę.

Pomimo upływu ponad ośmiu lat od zabójstwa, wciąż nie wskazano winnych. Jak informuje Radio Poznań, za dwa tygodnie ma zapaść wyrok w tej sprawie. Prokurator domaga się kary dwóch lat więzienia dla dwóch policjantów oraz 10 miesięcy więzienia dla pozostałych dwóch. Dodatkowo wszyscy mieliby przez 15 lat zakaz wykonywania zawodu policjanta. Wyrok miałby zostać podany do publicznej wiadomości.

Dwóch policjantów przyznało się do fałszowania notatek służbowych i wnioskuje o warunkowe umorzenie sprawy lub karę więzienia w zawieszeniu. Dwóch pozostałych nie przyznaje się do winy i oczekuje uniewinnienia.