Żerniki pod Poznaniem – nowe centrum nielegalnego składowiska odpadów

W ostatnich dniach doszło do spektakularnego zatrzymania zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów komunalnych na terenie lądowiska w Żernikach. Informację tę potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Łukasz Wawrzyniak.

Osiem osób w rękach policji

„Zatrzymano osiem osób” – przekazał rzecznik Prokuratury. Wśród zatrzymanych znaleźli się właściciele firmy ZUZPER Recykling z Komornik, właściciel lądowiska oraz kierowcy ciężarówek. Firma ZUZPER, zamiast utylizować odpady zgodnie z przepisami, zakopywała je w Żernikach.

Policja zabezpiecza dokumenty i sprzęt elektroniczny

Policjanci kryminalni wkroczyli do siedziby ZUZPER Recykling, zabezpieczając dokumenty oraz nośniki elektroniczne. Pracownikom odebrano telefony, a numery telefoniczne firmy są obecnie nieaktywne. Śledczy wciąż pracują w biurach firmy, która specjalizuje się w wywozie i utylizacji odpadów zmieszanych oraz pobudowlanych, oferując wynajem kontenerów na różnego rodzaju odpady.

Tajemnicze prace na lotnisku w Żernikach

Na terenie lądowiska w Żernikach trwają intensywne prace. Wywrotki i spychacze niwelują teren, jednak nie wiadomo, kto zlecił te roboty. Prace są prowadzone w tajemnicy – wjazd został zablokowany blokami gruzu oraz pustą wywrotką, której kierowca pozostaje w stałym kontakcie radiowym z osobą kierującą pracami. Policja potwierdziła zakończenie swoich czynności na miejscu.

Ogromne wzgórze odpadów

Miejsce, gdzie zakopywano odpady, przypomina ogromne wzgórze śmieci. W oddali widać mieniące się w słońcu kawałki szkła, desek, gruzu oraz innych odpadów komunalnych. W bezpośrednim sąsiedztwie hałdy przepływa rzeczka Kopel, płynąca z Tulec przez Żerniki do Warty.

Dalsze kroki

Sprawa nielegalnego składowiska odpadów w Żernikach jest nadal w toku. Prokuratura oraz policja kontynuują swoje działania, a my będziemy na bieżąco informować o postępach w śledztwie.