Umiejętność utrzymywania się w pasie ruchu jest podstawowym wymogiem, by zostać kierowcą. Jak można zauważyć w naszej gminie, wielu kierowców zatraciło tą umiejętność, chodzi przede wszystkim o brak poszanowania do przepisów ruchu drogowego ale też do drugiego kierowcy.

W naszej gminie wiele dróg jest bardzo wąskich, chociażby w miejscowości Szczytniki ulica Jeziorna, Skrzynki ul. Leśna, Borówiec ul. Szkolna, Kamionki ul. Mostowa, mógłbym wymieniać ich wiele. Mimo to, że są one wąskie nie uprawnia kierowców do nie stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Kierowcy jednak notorycznie łamią ten przepis i niebezpiecznie ścinają zakręty, wjeżdżając tym samym na sąsiedni pas ruchu. Zapominają, że im ostrzejszy zakręt i szybsza prędkość, tym trudniej utrzymać właściwy tor jazdy. Tymczasem utrzymanie swojego pasa ruchu i dostosowanie prędkości do zakrętu to jedna z podstawowych zasad ruchu drogowego.

Każdy kierowca, który otrzymał prawo jazdy w Polsce, wie, że obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że uczestnicy ruchu są zobowiązani do korzystania z prawej części jezdni i zajmować skrajny pas ruchu. Niestety nie dla wszystkich jest to oczywiste. Wielu kierowców korzysta z pasów ruchu, gdzie absolutnie nie powinno ich być. Coś w stylu jestem większy, mogę więcej !

Problem ścinania zakrętów dotyczy nie tylko miejsc, gdzie są wyznaczone pasy ruchu. W miejscach, gdzie nie ma linii na jezdni, kierowcy również są zobowiązani do zajmowania prawego pasa ruchu, co oznacza, że powinni korzystać z prawej połowy jezdni i zajmować możliwie jak najbardziej skrajną jej część.

Nie usprawiedliwia kierowcy to, że ma duży samochód, jak nie potrafisz jechać blisko prawej stronie jezdni, to może czas zmienić auto na mniejsze? Inni nie muszą cierpieć i bać się o stłuczkę z Tobą, bo jedziesz za szybko albo po prostu ścinasz sobie zakręt.
Niestety takie sytuacje w Gminie Kórnik są nagminne. A naprawdę czasem nie wiele brakuje do wypadku, pogoda w tej chwili wcale nie sprzyja kierowcom. Zachowajcie rozwagę.

Przypominamy, że za korzystanie więcej niż z jednego pasa ruchu obowiązuje mandat w wysokości 150 zł i 5 punktów karnych.