W związku z licznymi uchybieniami wynikającymi z niewiedzy bądź świadomego lekceważenia przepisów prawa Wydział Straży Miejskiej i Zarządzania Kryzysowego w Kórniku przypomina o obowiązkach spoczywających na właścicielach psów.
Zostały one ujęte w Regulaminie Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Kórnik zatwierdzonym Uchwałą nr X/99/2019 Rady Miasta i Gminy Kórnik z dnia 26 czerwca 2019r.
Właściciel psa jest zobowiązany:
- zaszczepić psa przeciw wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia; (brak realizacji tych zaleceń zagrożony jest karą grzywny na podst. art. 85 ust. 1 a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 r., tj. Dz.U. z 2018 r., poz.1967)
- wyprowadzać psa na smyczy, a psa ras uznawanych za agresywne lub zachowującego się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu; (brak zagrożony jest karą grzywny na podst. art. 10 ust. 2a Ustawy o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach w związku z § 13 pkt. 2 ust. 1 Uchwały Rady Miejskiej w Kórniku)
- nie pozostawiać psa bez dozoru; (środki karne jak w pkt. 2 lub art. 77 Kodeksu Wykroczeń)
- utrzymywać kojce i ogrodzenia, w których przebywają psy w stanie uniemożliwiającym wydostanie się ich na zewnątrz; (środki karne jak w pkt.2)
- usuwać natychmiast zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzęta w miejscach publicznych poprzez zdeponowanie ich w specjalnych koszach lub pojemnikach do odpadów zmieszanych po uprzednim umieszczeniu tych nieczystości w szczelnych, nie ulegających szybkiemu rozkładowi torbach. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych z psem przewodnikiem; (środki karne jak w pkt.2 lub art. 145 KW)
- zwolnienie psów z uwięzi na terenach publicznych może odbywać się wyłącznie na terenach do tego przeznaczonych i specjalnie oznakowanych, w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem, z wyłączeniem psów ras uznanych za agresywne; (środki karne jak w pkt. 3)
- zabrania się puszczania w lesie luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem (wykroczenie określone w art. 166 KW)
Ponadto każdy pies powinien zostać zgłoszony do rejestracji w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Kórnik, gdzie zostanie wydany znaczek rejestracyjny, umożliwiający ustalenie nazwiska właściciela oraz miejsca jego zamieszkania. Jednocześnie od tego roku zniesiona została opłata od posiadania psa zgodnie z Uchwałą Nr XV/167/2019 Rady Miasta i Gminy Kórnik z dn. 27.11.2019r.
Źródło: Kórniczanin oraz Straż Miasta i Gminy Kórnik