„Trwają prace związane z budową oświetlenia. W Kamionkach inwestycja prowadzona jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Kórnik 2019 – głosowanie odbyło się w 2018 roku. Budżet Obywatelski jest wyodrębnioną częścią budżetu Gminy o przeznaczeniu, której decydują mieszkańcy w głosowaniu. Inwestycja oświetleniowa (budowa infrastruktury) miała zostać zrealizowana do końca 2019 roku, jednak nie zgłosił ani jeden wykonawca.

W tym roku ponowiono przetarg w ramach i zgłosiło się kilku wykonawców do realizacji tego przedsięwzięcia. Nie tylko w Kamionkach realizowane są obecnie inwestycje oświetleniowe, także np. w Szczytnikach obecnie trwają prace. W pozostałych miejscowościach inwestycja jest prowadzona z budżetu Gminy Kórnik przeznaczonego na inwestycje (łącznie na 2020 w budżecie przewidzianych jest ponad 100 różnych inwestycji infrastrukturalnych. Kilku mieszkańców dzwoniło do mnie zaniepokojonych przerwaniem prac prze firmę budowlaną np. w ulicy Spacerowej. Tu pragnę uspokoić i ugasić „spiskowe teorie”, które do mnie docierały, jedna z plotek, która do mnie dotarła to ta, że Gmina nie płaci i wykonawca zszedł z budowy no i nie wiadomo, kiedy to zostanie wykonane itp.

Firma budowlana wykonuje w wielu miejscach naszej gminy oświetlenie (nie tylko na ul Spacerowej) i nie tylko w naszej gminie. Termin zakończenia prac przewidziany jest zgodnie z podpisaną umowa na dzień 30 września i termin ten nie jest zagrożony. Prace przerwano na Spacerowej tak by rolnicy mogli zebrać zboże, które rosło w miejscu prowadzonych prac. Jest to ukłon w stronę rolników. Tu pragnę przypomnieć, o czym pisałem już kilka miesięcy temu, iż dzięki dobrej woli właśnie rolników, udało się dojść do porozumienia w sprawie przejęcia terenów pod budowę ulicy Spacerowej (w przypadku braku współpracy wątpliwe by asfalt w ul. Spacerowa powstał w ciągu 5 lat).

Do 30 września zostaną zakończone prace instalacyjne i staną maszty z lampami. Nie oznacza to jednak, iż 1 października lampy się zaświecą. Niestety tak jak we wcześniejszych tego typu przypadkach dalej wszystko będzie zależało od sprawności działania firmy ENEA. Każdy, kto samodzielnie do swojej posesji budował przyłącze elektryczne wie, że nie dzieje się to z dnia na dzień i trwa to kilka miesięcy. Także wcześniejsze inwestycje oświetleniowe pokazują, iż od momentu wybudowania masztów z lampami do ich zaświecenia mija od 6 do 9 miesięcy. W tej sprawie rozmawiałem osobiście z Panią Kierownik odpowiedzialną za inwestycje w UMiG Kórnik i tym razem będzie podobnie. Lampy rozświetlą nam ulice prawdopodobnie dopiero pod koniec wiosny lub na początku lata 2021. Miejmy jednak nadzieję, że Enea wcześniej podłączy oświetlenie do swojej infrastruktury.”

Autor: Radny Jerzy Walczyk
Źródło: Facebook – Kamionki Mieszkańcy