18.1 C
Kórnik
czwartek, 13 maja, 2021

Poznań chce opuścić związek międzygminny GOAP? Co planuje Kórnik na kolejne lata?

Poznań wspólnie z okolicznymi gminami powołał związek w 2010 roku. Sensacją dnia jest informacja o planowym wyjściu Poznania ze związku GOAP. Według poznańskiego magistratu, wpływy z opłat od mieszkańców Poznania są wyższe niż koszty wywozu śmieci, a to oznacza, że Poznań dopłaca do sąsiednich gmin (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań i Swarzędz). Poznań chce samodzielnie odpowiadać za odbiór śmieci od 1 stycznia 2022 roku. Decyzja o wyjściu z GOAP należy do poznańskich radnych, którzy muszą podjąć decyzję pół roku wcześniej. Stawka w Poznaniu dla domów wielorodzinnych wynosi 25zł/os, natomiast domy jednorodzinne 28zł/os. W gminie Kórnik stawka ta wynosi 35zł/os.

Poznań rozważa wprowadzić dla mieszkańców bloków opłatę za wywóz śmieci zależną od zużycia wody. Natomiast w domkach jednorodzinnych opłata pozostała by od ilości mieszkańców. W grę wchodzi też opłata po prostu od nieruchomości. Co zrobią Radni?

Jak widać Poznań już w lutym zaczyna rozważać co zrobić by uniknąc kolejnych podwyżek pod koniec roku lub na początku 2022 roku.

Co robi w temacie Gmina Kórnik i nasi Radni?
Od ostatniego wysłanego przez Radnych „Apelu do Rządu” o zmianę ustawy nastała cisza. Nie wiadomo, nawet czy Radni dostali odpowiedź na pismo. W grudniu bodajże Radny Jerzy Walczyk apelował o specjalną Komisje która spotka się i zajmie się problemem śmieci – niestety na razie nie widać w tej kwestii żadnych działań i spotkań. Na ostatnich sesjach temat odpadów nie był poruszany.

Przypomnę, że płacimy jedną z wyższych stawek w kraju. Jako jeden z mieszkańców gminy, nie chciałbym usłyszeć jak w ubiegłym roku, że już za późno na działania, więc liczę, że Radni poważnie podejdą do tematu i zaczną szukać rozwiązań już teraz, by uniknąć kolejnych podwyżek, a Urząd zastanowi się co może zmienić w wymaganiach przetargowych, ale też zacznie naciskać wyżej na Starostów, Wojewodów, mamy też przecież Przedstawicieli w Radzie Powiatu. Czas naciskać by nie obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku”. Wspomnę też, że Gmina Mosina która wywozi śmieci do ZGO Jarocin, płaci mniej niż my, jak to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Śledź nas na

1,203FaniLubię
55ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie Wiadomości