czwartek, 13 maja, 2021

Poznań chce opuścić związek międzygminny GOAP? Co planuje Kórnik na kolejne lata?

Poznań wspólnie z okolicznymi gminami powołał związek w 2010 roku. Sensacją dnia jest informacja o planowym wyjściu Poznania ze związku GOAP. Według poznańskiego magistratu, wpływy z opłat od mieszkańców Poznania są wyższe niż koszty wywozu śmieci, a to oznacza, że Poznań dopłaca do sąsiednich gmin (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań i Swarzędz). Poznań chce samodzielnie odpowiadać za odbiór śmieci od 1 stycznia 2022 roku. Decyzja o wyjściu z GOAP należy do poznańskich radnych, którzy muszą podjąć decyzję pół roku wcześniej. Stawka w Poznaniu dla domów wielorodzinnych wynosi 25zł/os, natomiast domy jednorodzinne 28zł/os. W gminie Kórnik stawka ta wynosi 35zł/os.

Poznań rozważa wprowadzić dla mieszkańców bloków opłatę za wywóz śmieci zależną od zużycia wody. Natomiast w domkach jednorodzinnych opłata pozostała by od ilości mieszkańców. W grę wchodzi też opłata po prostu od nieruchomości. Co zrobią Radni?

Jak widać Poznań już w lutym zaczyna rozważać co zrobić by uniknąc kolejnych podwyżek pod koniec roku lub na początku 2022 roku.

Co robi w temacie Gmina Kórnik i nasi Radni?
Od ostatniego wysłanego przez Radnych „Apelu do Rządu” o zmianę ustawy nastała cisza. Nie wiadomo, nawet czy Radni dostali odpowiedź na pismo. W grudniu bodajże Radny Jerzy Walczyk apelował o specjalną Komisje która spotka się i zajmie się problemem śmieci – niestety na razie nie widać w tej kwestii żadnych działań i spotkań. Na ostatnich sesjach temat odpadów nie był poruszany.

Przypomnę, że płacimy jedną z wyższych stawek w kraju. Jako jeden z mieszkańców gminy, nie chciałbym usłyszeć jak w ubiegłym roku, że już za późno na działania, więc liczę, że Radni poważnie podejdą do tematu i zaczną szukać rozwiązań już teraz, by uniknąć kolejnych podwyżek, a Urząd zastanowi się co może zmienić w wymaganiach przetargowych, ale też zacznie naciskać wyżej na Starostów, Wojewodów, mamy też przecież Przedstawicieli w Radzie Powiatu. Czas naciskać by nie obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku”. Wspomnę też, że Gmina Mosina która wywozi śmieci do ZGO Jarocin, płaci mniej niż my, jak to możliwe?