W Gminie Kórnik na prośbę mieszkańców coraz częściej w terenie zabudowanym pojawiają się ograniczenia prędkości do 30 km/h. W najbliżym czasie opracowane i wprowadzone kolejne strefy z ograniczeniem prędkości ale również pojawią się progi wyspowe i inne urządzenia infrastruktury technicznej.
- W miejscowości Kamionki i Borówiec w obszarze ulic: ul. Kamienna, ul. Grzybobranie i ul. Spółdzielczej w zakresie wprowadzenia strefy ograniczonej prędkości B-43/B44 (30)
- W miejscowości Borówiec w obszarze ulicy – Nad Potokiem w zakresie wprowadzenia strefy ograniczonej prędkości B-43/B44
- Zmiana w miejscowości Szczytniki na ulicy Wspólnej w zakresie realizacji przejść dla pieszych i progów zwalniających.
- Wykonanie zmiany stałej organizacji ruchu na drodze gminnej nr 332003P – ulicy Radiowej w miejscowości Koninko (od ul. Lazurowej w m. Koninko do ul. Poznańskiej w m. Borówiec).
- Wykonanie zmiany stałej organizacji ruchu na ulicy Śremskiej w miejscowości Kórnik w zakresie rozszerzenia terenu zabudowanego.
- Wykonanie zmiany stałej organizacji ruchu na ulicy Wierzbowej w miejscowości Kamionki – w zakresie wprowadzenia przejścia dla pieszych.
- Wykonanie zmiany stałej organizacji ruchu na ulicy Granicznej w miejscowości Borówiec w zakresie wprowadzenia progów zwalniających.
W ostatnim czasie na drodze powiatowej 2489 tj. ulica Jeziorna w Szczytnikach również wprowadzono odcinkowe ograniczenie prędkości do 40km/h.
Problem z jakością dróg ale też i prędkością na drogach istnieje od wielu lat. Jest również sporem wielu mieszkańców, sąsiadów. W szczególności tych którzy mają swoje domostwa usytuowane przy drogach gruntowych. Na nawierzchni szutrowej, na wyhamowanie z prędkości 50 km/h potrzeba tyle drogi, co z prędkości bliskiej 80 km/h na drodze asfaltowej.
Bezpieczeństwo na drogach nieutwardzonych to jedna sprawa, ale są też inne problemy. W miejscowościach, w których nie ma jeszcze asfaltu, mieszkańcy przydrożnych domów odczuwają skutki każdego przejeżdżającego pojazdu. Wzbijany przez nie kurz unosi się wysoko i dostaje się na podwórka, na domy, na rośliny, na ludzi. W zależności od prędkości jazdy i rodzaju nawierzchni kurz może się wzbić w powietrze i unosić powyżej 2 – 3minut.
Wielu mieszkańców wsi próbuje walczyć swojego rodzajami tabliczkami z różnego rodzaju hasłami i prośbami. Zaczyna się sezon letni, coraz częściej na niebie świeci słońce, drogi gruntowe są wysuszone i o unoszący się pył nie problem. Apelujemy o ściągnięcie nogi z gazu na drogach gruntowych ale też na asfaltowych by wszystkim, żyło się lepiej.
2 komentarze
Przecież więcej niż 5km/h się nieda jechać po tych targach garbach, wyrównują drogę i za tydzień są fale. W kamionkach do mieczewa są takie że można idąc się przewrócić
W Dziećmierowie od dawna mieszkańcy na zebraniach wiejskich postulują o wprowadzenie sterefy 30km na ulicy Głównej i okolicznych uliczkach, jak też znaków o wjeździe do terenu zabudowanego od strony Owocowego Wzgórza do wsi i od strony Leśniczówki.
Niestety, ani Burmistrz prawie rok temu, ani jego zastępca prawie 2 lata temu nie potrafią tego sprawić. Widocznie są całkowicie niekompetetni i niepotrzebni, skoro przez tyle czasu nie potrafią lub nie chcą tego załatwić.
Jeżeli na tej wąskiej, krętej, drodze przez wieś, bez chodników i poboczy zdarzy się wypadek, dzieciom w drodze do szkoły i domu, pierwszy złożę zeznanie Prokuratorowi na zaniedbanie urzędników od Sołtysa do Burmistrza.