Emerytura jawi się jako atrakcyjna tylko dopóki się na nią nie trafi. Początkowa wolność z czasem może stać się udręką. Emeryci wciąż mają dość sił, by pracować i cieszyć się życiem. Nie muszą z tego rezygnować, jeśli nie chcą. Siedzenie w domu na emeryturze wbrew pozorom nie jest szczytem ich marzeń.
Dlaczego warto pracować na emeryturze?
Praca na emeryturze opłaca się nie tylko ze względów finansowych. W wielu przypadkach jest to dla emerytów najmniej znaczący argument. Dużo ważniejszy jest kontakt z ludźmi, zachowany rytm dnia i powód, dla którego trzeba co rano wstać z łóżka. Wbrew pozorom w wieku emerytalnym takie drobiazgi mają znaczenie.
Z całą pewnością plusem dla emerytów jest fakt, iż mogą pracować, ale nie muszą. Mają więc większy komfort psychiczny przy szukaniu pracy, a jeśli praca nie spełni ich oczekiwań, mogą ją zmienić na inną praktycznie bez konsekwencji i bez stresu.
Gdzie szukać pracy w Wielkopolsce? Gastronomia, produkcja, hotelarstwo, usługi to branże, które najszybciej wchłoną chcących pracować emerytów. Więcej: https://strefabiznesu.pl/rynek-pracy-w-kaliszu-gdzie-szukac-najlepszych-ofert-pracy/ar/c10-17142601
W tych zawodach emeryci najczęściej szukają pracy
Jeśli pomyślimy o chcącym pracować emerycie, od razu przyjdzie nam do głowy stróż nocny lub pracownik ochrony. Nie bez powodu, bo to właśnie w tych profesjach emerytowani mężczyźni sprawdzają się najlepiej. Kobiety z kolei szukają pracy dodatkowej w gastronomii, przy sprzątaniu lub przy produkcji.
Osoby z wyższym wykształceniem i dużym doświadczeniem mają bardzo mocną pozycję na rynku pracy, także w wieku emerytalnym. Lekarze, prawnicy, księgowi, inżynierowie czy nauczyciele nawet na emeryturze nie narzekają na brak ofert. Szczegóły na ten temat można poznać tutaj: https://www.se.pl/kalisz/oferty-pracy-dla-emerytow-w-kaliszu-czy-ciezko-o-dobrze-platna-prace-aa-F2W3-Ko4h-rfio.html.
Czy pracodawcy chętnie zatrudniają emerytów?
Tak. Większość pracodawców przyjmie z otwartymi ramionami aplikujących na stanowisko w ich firmie emerytów i to nie tylko dlatego, że emeryt generuje niższe koszty pracy.
Pod uwagę brane jest także doświadczenie zawodowe (siłą rzeczy emeryci mają większe niż wchodzący na rynek pracy absolwenci uczelni wyższych) oraz stosunek do pracy. O ile młodzi ludzie eksperymentują, często zmieniając pracodawców, to seniorzy są przyzwyczajeni do większej stabilizacji: jak już znajdą dobrą pracę, to się jej trzymają. Emeryt w dobrej kondycji fizycznej może popracować na emeryturze nawet dziesięć lat, jest więc dla pracodawcy bardzo cennym nabytkiem.