Obecnie trudne jest znalezienie pracy, której warunki byłyby w pełni satysfakcjonujące. Studenci zwracają uwagę na elastyczny grafik oraz satysfakcjonujące zarobki. Rozpoczęcie pracy i zdobywanie doświadczenia odbywa się często już w trakcie studiów. Ukończenie studiów nie gwarantuje atrakcyjnej posady, dlatego coraz więcej studentów rozważa otworzenie własnej działalności. W związku z powyższym pojawiają się pytania: co jest potrzebne, aby wystartować? czy studentom, którzy prowadzą działalność przysługują jakieś ulgi? co student może zaksięgować w kosztach prowadzonej działalności?
Co potrzebne żeby wystartować z działalnością na studiach?
Studenci, którzy mają aspiracje zostać przedsiębiorcami mogą zwrócić się o wsparcie do AIP, czyli Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Aniołów Biznesu, czyli prywatnych inwestorów, którzy wspierają rozwój nowych przedsiębiorców. Dofinansowanie można uzyskać z Państwowego Urzędu Pracy, jednak nie przysługuje studentom studiującym stacjonarnie, ponieważ nie mogą one zarejestrować się jako osoby bezrobotne. Studenci studiujący niestacjonarnie mogą uzyskać takie dofinansowanie, jednak dopiero po trzech miesiącach od zarejestrowania działalności.
Wysokość takiego wsparcia od PUP-u może wynosić w zależności od specyfiki działalności od czterokrotności do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Dotacja ta nie wymaga zwrotu, tylko jeśli student będzie w stanie utrzymać się na rynku przez co najmniej rok. Innym, dodatkowym rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowania od Unii Europejskiej do 40 tysięcy złotych. Przeznaczone jest dla studentów niezależnie od formy studiowania. Warunkiem uzyskania tego dofinansowania jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w przedziale ostatnich dwunastu miesięcy.
Przy zakładaniu własnej działalności w trakcie studiów skorzystać można również ze wsparcia konsultantów pod adresem: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Niższe składki a działalność w trakcie studiów
Przedsiębiorcy, którzy studiują nie są zwolnieni z płacenia składki ZUS. Poza tym świadczeniem muszą opłacać również składkę zdrowotną, emerytalną, rentową i wypadkową. Jedyną składką, która jest dobrowolna jest świadczenie chorobowe. Nie wymaga się jej opłacania.
W przypadku pierwszej działalności gospodarczej w ramach składki ZUS istnieje możliwość opłacania „małego ZUS-u”. Jest to dobrowolne uiszczanie mniejszych składek zamiast standardowych przez pierwsze dwa lata, czyli dwadzieścia cztery miesiące.
Co student może zaksięgować w kosztach prowadzenia własnej firmy?
To jest często zadawane pytanie, jednak odpowiedź nie jest taka oczywista. Występuje możliwość wliczenia w koszty czesnego, jednak jedynie w sytuacji, gdy naukę rozpoczęto już po założeniu działalności. Wymagana jest tutaj jednak zbieżność pomiędzy prowadzoną działalnością i studiowanym kierunkiem. Przykładowo wliczenie w koszty studiów informatycznych będzie mogło wystąpić w przypadku prowadzenia działalności w zakresie usług IT.
Aby takie wliczenie w koszty opłaty za studia miało miejsce, student musi mieć silne argumenty, aby obronić tezę, że studia przyczyniają się do rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli już podjęto decyzję o wliczeniu tego w koszty to można również rozważyć wliczenie takich podmiotów jak: podręczniki naukowe, prasa z danej branży oraz dojazdy na uczelnię.
Aspektem, który idzie w parze z działalnością jest prowadzenie odpowiedniej księgowości. Tutaj wybór odpowiedniej metody jest całkowicie dowolny, jednak wszystko musi być wykonane odpowiednio i zgodnie z prawem. Student może skorzystać z usług dedykowanej księgowej, która wykona całą księgowość, jednak jeśli podejmie decyzję o samodzielnym podliczaniu również ma taką możliwość. Istnieją różnorodne programy online, które wspomogą przy wykonywaniu tego typu zadań. Aby mieć pewność z jakościowych usług warto zajrzeć pod adres: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online. Koszty przeznaczone na usługi księgowania można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu rozwiązaniu firma może odpowiednio obniżyć sobie wysokość opłacanego podatku dochodowego.