Do wyborów zostały już nieco ponad 2 tygodnie. Jeśli chcecie zagłosować w wyborach w naszej gminie, a nie wpisaliście się jeszcze na listę wyborców w danym obwodzie wyborczym, to już ostatni dzwonek, by to uczynić!

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów, nie jest wpisem jednorazowym (skutkuje na każe kolejne wybory/referenda).

Trzeba jednak pamiętać, że Urząd ma do 5 dni na wydanie decyzji, więc lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili.

Należy pamiętać, że można być ujętym w stałym obwodzie głosowania tylko pod jednym adresem – dlatego zostanie się wykreślonym z obwodu głosowania pod dotychczasowym adresem.

Decyzję o ujęciu w stałym obwodzie głosowania uzyska się wtedy, kiedy urząd ustali, że wnioskodawca mieszka na stałe pod określonym adresem w gminie Kórnik. W tym celu urzędnik może poprosić o pokazanie oświadczenia o stałym zamieszkaniu, dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. akt notarialny, umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym mieszkasz oraz innych dokumentów potwierdzających związki z gminą (umowy z operatorami mediów, itp.)

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania jest bezpłatne.

Decyzję możesz odebrać osobiście lub zostanie wysłana pod adres zamieszkania wskazany we wniosku. Jeśli nie zdąży się jej odebrać przed wyborami – nie ma problemu, ważne jest wpisanie do rejestru wyborców, co urzędnik czyni wraz z wydaniem decyzji.

Jeżeli urząd odmówi ujęcia w stałym obwodzie głosowania – można złożyć skargę do sądu rejonowego za jego pośrednictwem. Ma się na to 3 dni.