10 września: Ważny krok w walce o życie i zdrowie psychiczne
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który ma na celu zwrócenie uwagi na jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata – samobójstwa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie około 700 tysięcy osób odbiera sobie życie, a na każde samobójstwo przypada jeszcze więcej prób samobójczych. To ogromna tragedia zarówno dla rodzin, jak i całych społeczności. Dlatego tak ważne jest, aby mówić o problemie, edukować i tworzyć przestrzeń, w której osoby zmagające się z kryzysami emocjonalnymi mogą otrzymać niezbędną pomoc.
Dlaczego to takie ważne?
Samobójstwa dotykają ludzi na całym świecie, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy status społeczny. Każde samobójstwo to dramat osobisty, rodzinny i społeczny, którego często można było uniknąć, gdyby osoba w kryzysie otrzymała odpowiednie wsparcie. Niejednokrotnie osoby, które myślą o samobójstwie, czują się osamotnione, zrozpaczone i pozbawione nadziei. Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypomina nam, jak ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze w zachowaniach naszych bliskich i otoczenia oraz nie bać się rozmawiać o problemach związanych z psychiką.
Co możemy zrobić, aby zapobiec samobójstwom?
Walka z problemem samobójstw wymaga wspólnych działań na wielu poziomach – zarówno na poziomie jednostek, jak i całych społeczeństw. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zapobieganiu tragediom:
1. Rozmawiajmy o problemie – otwarte i bezstygmatyzujące podejście do zdrowia psychicznego może przyczynić się do tego, że osoby w kryzysie będą chętniej szukać pomocy.
2. Edukacja – świadomość dotycząca problemów psychicznych, sposobów radzenia sobie z kryzysami emocjonalnymi oraz dostępnych form wsparcia jest kluczowa w zapobieganiu samobójstwom.
3. Wspierajmy osoby w kryzysie – słuchanie i okazanie zrozumienia może być pierwszym krokiem do udzielenia wsparcia. Jeśli zauważasz, że ktoś bliski zmaga się z problemami, nie ignoruj tego.
4. Szukajmy pomocy profesjonalnej – specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii, linie wsparcia i inne organizacje oferują pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia w trudnych chwilach.
Gdzie szukać pomocy?
W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie osoby zmagające się z kryzysami emocjonalnymi, przemocy domowej czy problemami psychicznymi mogą znaleźć pomoc. Oto kilka ważnych numerów telefonów, które mogą okazać się ratunkiem:
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
Działa 24/7, zapewniając wsparcie dzieciom i młodzieży zmagającym się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym – 800 70 2222
Całodobowa linia wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym. Połączenia są bezpłatne.
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 800 12 00 02
Pomoc dla osób doświadczających przemocy domowej.
Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123
Pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby nie ignorować problemów psychicznych i z pełną otwartością wspierać osoby, które mogą potrzebować pomocy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie.
Razem możemy zapobiegać samobójstwom
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypomina nam o konieczności otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym, wsparciu emocjonalnym i wzajemnej trosce. Życie każdego człowieka jest bezcenne, a nawet najtrudniejsze chwile mogą znaleźć swoje rozwiązanie, jeśli otoczymy się wsparciem i zrozumieniem. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza trudnych emocji, nie bójcie się szukać pomocy. Każdy dzień jest dobry, aby dać sobie i innym szansę na lepsze jutro.
—
Portal Gminy Kórnik