Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży wiadomość, która zelektryzowała mieszkańców Koninka oraz całej gminy Kórnik. Na popularnym profilu „Polska Archeologia” na Facebooku pojawiła się informacja o odkryciu w Koninku elitarnego grobowca wikinga olbrzyma, który miał służyć pierwszym Piastom. Według wpisu, w grobie znaleziono imponujący, mierzący 102 cm miecz wikiński (typ X według klasyfikacji J. Petersena), posrebrzany kabłączek skroniowy oraz skórzaną pochwę na nóż z ozdobnym metalowym okuciem. Miecz należy do grupy egzemplarzy z siodełkowatymi głowicami, które datowane są na XI-XIII wiek, a konkretnie egzemplarz z Koninka można przypisać do drugiej połowy XI wieku.
Czy odkrycie grobu wikinga może wpłynąć na inwestycje?
Informacja ta pojawiła się w momencie, gdy w Koninku trwa intensywna inwestycja wojskowa – budowa drogi powiatowej oraz drogi wojskowej. Wielu mieszkańców zaczęło spekulować, że odkrycia dokonano podczas prac budowlanych, co mogłoby wpłynąć na ich przebieg i potencjalnie wstrzymać inwestycję.
Aby rozwiać wątpliwości, redakcja gminakornik.pl skontaktowała się z administratorem profilu „Polska Archeologia”, zadając pytania o źródło informacji i okres odkrycia grobu.
Wyjaśnienia Polska Archeologia
Minęło sporo lat od odkrycia wikińskiego grobu z mieczem w Koninku – z niejasnych powodów to odkrycie nie doczekało się publikacji naukowej w języku polskim.
prócz opracowania w języku angielskim według mojej wiedzy archeologia zignorowała to ważne odkrycie. Co do lokalizacji, to podaje się: „The cemetery was located north of the Kopla stream and west of the Świątnica No. 11 definitely stands out as being the biggest stream, on the north-eastern slope of a small and deepest of all (Fig. 1). The burial pit was elevation”. (cmentarz jest zlokalizowany na północ od rzeczki Kopla i na zachód od Świątnicy”.
Okazuje się, że informacje o grobowcu nie dotyczą obecnych prac budowlanych, lecz dawnego znaleziska, które miało miejsce wiele lat temu. Dlaczego więc temat wrócił akurat teraz? Być może zbieg okoliczności – trwająca inwestycja i wzmożone zainteresowanie historią regionu – sprawił, że stare odkrycie znów ujrzało światło dzienne.

Tymczasem zapraszamy do śledzenia gminakornik.pl oraz naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o tym, co dzieje się w gminie Kórnik. Historia i współczesność splatają się tu w fascynujący sposób – a my jesteśmy, by o tym opowiadać!
Jeden komentarz
Pingback: Miecz wikinga w Koninku. Znalezisko ponownie zyskało rozgłos - Gazeta Mosińsko-Puszczykowska