Kiedy zapytamy statystycznego Polaka jaka może być najwspanialsza ozdoba dwupiętrowego domu – to odpowie nam on z całą pewnością: drewniane schody. Trudno temu zaprzeczyć. Ciemna dębina czy odpowiednio jaśniejsza buczyna – prezentują się zawsze wspaniale. Mogą być także wielką atrakcją dla naszych dzieci. Warto więc zadbać, by nasz dom posiadał konstrukcję pięknych schodów. Jak je jednak dobrze wybrać?Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Jakie są konstrukcje schodów samonośnych drewnianych?
Najważniejszą kwestią, jaka ma wpływ na wygląd naszych schodów – jest oczywiście ich budowa. Najczęściej spotykanymi ich rodzajami są konstrukcje:
- nakładane;
- wpuszczane;
- z centralnie poprowadzoną wangą;
- bolcowe;
- dywanowe.
Konstrukcje nakładane i wpuszczane wyglądają klasycznie i konwencjonalnie. Idealnie nadadzą się więc dla tych osób, które chcą utrzymać w swoich wnętrzach
konserwatywny, tradycyjny ton. Trzy pozostałe konstrukcje (z centralnie poprowadzoną wangą, bolcowe i dywanowe) – prezentują się znacznie nowocześniej. Ich konstrukcja jest też wizualnie znacznie lżejsza. Z całą pewnością formy te przypadną do gustu młodszym klientom.
Źródło: fabrykadrewnianychkonstrukcji.pl
Jaki rodzaj drewna wybrać na schody?
Drugą, najważniejszą przy wyborze schodów kwestią jest drewno, z którego zostały one wykonane. Warto wiedzieć, że niektóre jego typy dobrze współgrają z danymi konstrukcjami schodów. Dla przykładu: najklasyczniejsza ze wszystkich, konstrukcja nakładana doskonale łączy się z dębem, czyli najszlachetniejszym spośród naszych rodzimych drzew. Dąb jest niezwykle twardym i wytrzymałym materiałem. Świetnie sprawdzi się więc jako budulec każdej innej konstrukcji samonośnej.
Ciekawą wariacją powyższego zestawienia są konstrukcje wykonane z buczyny. Buk jest bowiem znacznie jaśniejszy od dębu. Ma również znacznie bardziej jednolitą od niego konsystencję. W rezultacie wygląda znacznie nowocześniej i żywiej. Dobrze sprawdzi się więc tam, gdzie chcemy mniej staromodnego wyglądu. Należy jednak wiedzieć, że buk jest także znacznie bardziej miękki niż dąb. Jeśli więc zdecydujemy się na ten typ budulca, to powinniśmy znacznie częściej odnawiać go w postaci olejowania lub lakierowania. Inną możliwością zastosowania go jest wyłożenie betonowych schodów. Jeśli zaś materiał ten wybrać będziemy chcieli do schodów z centralną wangą, bolcowych, lub dywanowych, to powinniśmy położyć znacznie większy nacisk na jego utwardzenie, poprzez lakierowanie.
Możliwe wersje wykończenia schodów
Kwestią, o której zapominają niektórzy użytkownicy jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie schodów. W przypadku konstrukcji samonośnych jest to jednak warunek konieczny. Jeżeli go nie spełnimy – nasze schody zbyt szybko się zużyją. Jeśli więc chcemy cieszyć się nimi przez długi czas, to zdecydowanie powinniśmy je odpowiednio utwardzić. W takim wypadku wybrać powinniśmy między lepiej zabezpieczającym drewno olejowaniem, a wymagającym rzadszego odnawiania lakierowaniem.
Podsumowanie
Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem firmy, która dostarczy i zamontuje nam schody samonośne drewniane, to zdecydowanie wybrać powinniśmy sprawdzoną i docenioną markę. Będziemy mieć wtedy pewność odpowiednio wysokiej jakości.