Pomoc drogowa – najważniejsze zasady holowania samochodu

Pomoc drogowa jest niezwykle ważna podczas wypadków i zdarzeń drogowych. Dzięki pracy profesjonalistów można zaoszczędzić dużo nerwów. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące holowania samochodu? Jak opanować stres podczas stłuczki?

Co musi znaleźć się w pojeździe?

Holowanie bywa bardzo stresujące, szczególnie dla młodych kierowców i osób relatywnie rzadko korzystających z samochodu. W takich przypadkach warto od razu skontaktować się z firmą Maciej Prosiński Pomoc Drogowa, która pomoże w odholowaniu samochodu w wybrane miejsce o każdej porze dnia. 

Sama czynność holowania wymaga posiadania niezbędnego sprzętu, który pozwoli na bezpieczne odstawienie pojazdu do mechanika. Warto już wcześniej skompletować wszystkie akcesoria, aby były dostępne w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego. Podstawą są mocne liny wykonane z odpornego tworzywa. Dzięki ciasnemu splotowi i wysokiej jakości surowcowi, wykazują dużą odporność na obciążenia. Przepisy określają, że do odholowania pojazdu o masie nieprzekraczającej 3,5 tony wystarczająca będzie lina o długości ok. 5 m wykonana z tworzywa syntetycznego. Kolejnym niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. Jego brak jest usankcjonowany prawnie. Jeżeli kierowca nie dysponuje nim, może narazić się na ryzyko otrzymania mandatu. Ostatnim przedmiotem są kable rozruchowe pozwalające na odpalenie samochodu, gdy zawiedzie akumulator. 

Przygotowanie samochodu do czynności holowania – najważniejsze informacje 

Posiadanie wymaganych produktów znacznie skraca czas holowania i pozwala na szybsze zabezpieczenie pojazdu. Ważną czynnością jest przygotowanie pojazdu do holowania, :

a). Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, trójkąt ostrzegawczy musi znajdować się zawsze po lewej stronie pojazdu. W przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych (np. mgły, opadów deszczu), możliwe jest użycie świateł. Trzeba pamiętać jednak, że niedopuszczalne jest użycie świateł awaryjnych podczas holowania samochodu. 

b). Lina powinna zostać zawiązana mocno, w sposób, który uniemożliwi jej zerwanie. W tym celu należy używać wyłącznie właściwych zaczepów, pod żadnym pozorem nie można umieszczać liny w wahaczach lub na zderzakach. Pod wpływem szarpnięcia sznur się zerwie, a samochód może spowodować poważne zagrożenie w ruchu lądowym. 

Zarówno zastosowanie trójkąta, jak i odpowiednia instalacja linki w dobrym miejscu sprawi, że pojazd zostanie zabezpieczony przed dodatkowymi uszkodzeniami. Dlatego należy nawet kilka razy zweryfikować mocowanie liny oraz zabezpieczenie samochodu. 

odpowiednie zamocowanie liny holowniczej pozwala uniknąć niespodziewanego przerwania

Bezpieczeństwo – najważniejsza i uniwersalna zasada

Podczas holowania należy zachować szczególną ostrożność i uwagą śledzić sytuację mającą miejsce na drodze. Niepisaną zasadą jest reguła, że za kierownicą holowanego pojazdu powinien siedzieć kierowca mające większe doświadczenie. Pozwoli to zminimalizować ryzyko. Dodatkowo należy przestrzegać również zasad takich jak:

1). Odpowiednie napięcie liny holowniczej. Brak odpowiedniego napięcia skutkuje przerwaniem przewodu, a nawet może skończyć się jego zerwaniem. Podczas prowadzenia samochodu nie można także gwałtowne hamować. 

2). Sygnalizacja manewru. Chęć skręcenia w boczną ulicę musi zostać zasygnalizowana przez oba pojazdy. Ma to na celu zwiększenie widoczności i ograniczenie niebezpieczeństwa. 

3). Trzymanie się wyłącznie prawego pasa ruchu. Zarówno pojazd holowany, jak i holujący powinny poruszać się w obrębie prawego pasa. Po wcześniejszym upewnieniu się, że będzie to bezpieczne, należy zjechać i przestrzegać zasad mówiących o zachowaniu szczególnej uwagi. 

4). Pojazd holujący powinien mocniej przyciskać pedał odpowiedzialny za hamowanie. Nie może dochodzić do sytuacji, gdy lina pomiędzy dwoma samochodami jest luźna, gdyż każde gwałtowniejsze szarpnięcie naraża ją na zerwanie. 

5). Pojazdy zaangażowane w holowanie muszą poruszać się drogami bocznymi, na których jest mniejsze natężenie ruchu, oczywiście tylko wówczas, gdy jest to możliwe i bezpieczne. 

6). Holowanie samochodów z automatyczną skrzynią biegów jest zabronione. W przypadku, gdy taki samochód ulegnie uszkodzeniu, konieczne będzie wezwanie lawety. 

Polskie prawo a bezpieczne holowanie

Polskie przepisy prawa dokładnie określają zasady związane z ruchem drogowym. Piąty rozdział Kodeksu Ruchu Drogowego traktuje o przepisach bezpiecznego holowania w obrębie polskich dróg. Na uwagę zasługuje artykuł 31, mówiący o:

a). Prędkości z jaką powinien poruszać się holowany samochód. Zgodnie z zasadami, powinno to być maksymalnie 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym. Lina musi być napięta na odcinku 3 metrów (połączenie sztywne) lub 4-6 metrów (połączenie giętkie). 

b). Samochodach, w których uszkodzeniu uległy hamulce oraz układ kierowniczy. Wtedy konieczne będzie skorzystanie z usług firm dysponujących lawetą. 

c). Zakazie holowania kilku samochodów lub pojazdu z przyczepą. 

d). Wagach samochodów zaangażowanych w holowanie. Masa samochodu holowanego nie może być większa od masy samochodu holującego.  

W przypadku wystąpienia wypadku, jak najszybciej zadzwoń po pomoc drogową

Holowanie – powierz to profesjonalistom 

Jak widać, holowanie wymaga zaangażowania kilku czynników, które pozwalają na bezpieczny transport obu stronom. Dla wielu kierowców holowanie wiąże się z ekstremalnymi emocjami. W stresie dużo łatwiej popełnić błąd, dlatego rekomenduje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi z zakresu szeroko pojętej pomocy drogowej. To oferta skierowana nie tylko do niedoświadczonych kierowców, lecz do każdego, kto nie może podjąć się czynności holowania z różnych względów. 

Nasza firma świadczy kompleksowe usługi, pomagamy w trudnych przypadkach. Jesteśmy dostępni siedem w dniu tygodniu, również podczas problematycznych warunków atmosferycznych. Podstawową zasadą jest dla nas bezpieczeństwo, dlatego wszystkie działania przeprowadzamy z dbałością o każdy element. Nasi pracownicy cieszą się dobrą opinią, zatrudniamy samych profesjonalistów, który posiadają duże doświadczenie w pomaganiu kierowcom. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Śledź nas na

1,241FaniLubię
55ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie Wiadomości