Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, gonty bitumiczne są jedną z najpopularniejszych opcji na rynku. Zwykle są one wykonane z maty rdzeniowej, nasyconej asfaltem i pokrytej z obu stron asfaltem i granulatem mineralnym. Gont bitumiczny to uniwersalny materiał, który świetnie sprawdzi się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Gonty bitumiczne są dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach. To, co przyniosło im popularność to ich trwałość i ich montaż, który jest bardzo prosty. Używając gontów jako pokryć dachowych możemy być pewni, że zapewnimy sobie odporne schronienie przed zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, naprawdę niewielkim kosztem.
Co to jest gont bitumiczny?
Gonty bitumiczne są wykonane z maty z włókna szklanego na spodzie i pokryte asfaltem na wierzchu. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do łupków, które są produkowane z kamienia, a nie z asfaltu. Gonty występują w szerokiej gamie kolorów, faktur i grubości, dzięki czemu można je dopasować do niemal każdego stylu budynku.
Gonty składają się z trzech warstw: warstwy spodniej, środkowej i wierzchniej. Każda warstwa ma swoje unikalne właściwości, które mogą wpłynąć na trwałość dachu oraz koszty jego wymiany lub naprawy. Warstwa spodnia nazywana jest warstwą nośną, ponieważ stanowi podporę dla wszystkich pozostałych warstw gontu bitumicznego. Zapobiega ona również przedostawaniu się wody do przestrzeni poddasza poniżej. Warstwa środkowa nazywana jest rdzeniem, który zapewnia wytrzymałość i sztywność gontu, pozwalając mu jednocześnie zginać się bez pękania pod wpływem nacisku lub naprężeń, takich jak siła podnosząca wiatru w czasie huraganów lub trzęsień ziemi. Górna warstwa nazywana jest warstwą pogodową.
Gont bitumiczny – właściwości. Jakie zalety ma dach, na którym położymy dachówkę bitumiczną?
Gonty bitumiczne mają wiele zalet: są stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi materiałami do krycia dachów, są lekkie, dzięki czemu dobrze nadają się do domów ze stromymi dachami lub położonych na obszarach o dużych opadach śniegu, można je instalować na istniejących pokryciach dachowych, są łatwe w montażu w porównaniu z gontami drewnianymi lub łupkowymi, dzięki czemu idealnie nadają się do projektów typu „zrób to sam” (DIY).
Asfalt jest nie tylko wodoodporny, ale działa również jako uszczelniacz, który chroni materiał, z którego wykonany jest gont, przed uszkodzeniem przez wodę. Granulki mineralne, którymi pokryta jest powierzchnia asfaltu, chronią ją przed promieniami UV, a także pomagają osłaniać materiał, na którym położona jest warstwa spodnia, przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Jak układać gonty bitumiczne?
Samodzielne układanie gontów bitumicznych to tańszy sposób na wymianę całego dachu. Aby uzyskać ten sam profesjonalny wygląd, można wykonać te same czynności, co oni.
Ważną kwestią jest to, aby przed położeniem nowych gontów upewnić się, że dach jest w dobrym stanie. Najczęściej zlecenie inżynierowi budowlanemu sprawdzenia dachu może uchronić nas przed wieloma problemami.
Jak pracować z gontem, aby służył długo po ułożeniu? Pokrycie dachowe będzie solidne, jeśli przy montażu będziemy przestrzegać tych kilku kroków:
Krok 1: trzeba upewnić się, że poszycie jest w dobrym stanie. Następnie usunąć z powierzchni dachu wszelkie stare gwoździe i gruz. Jeżeli brakuje paneli lub są one uszkodzone, należy je teraz zastąpić sklejką.
Krok 2: dodajemy obróbkę blacharską wzdłuż krawędzi dachu. Zapobiegnie to uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i pomoże utrzymać gonty na miejscu. Obróbka powinna mieć co najmniej dwa cale szerokości i wystawać poza krawędź dachu na pół cala. Należy używać gwoździ, które są wystarczająco długie, aby wbić się na około 2 cm w krokwie pod poszyciem.
Krok 3: montujemy podkład na całej powierzchni dachu. W większości domów najlepiej sprawdza się podkład z papy asfaltowej, ale niektóre domy mogą wymagać zastosowania specjalistycznego podkładu w celu zapewnienia dodatkowej ochrony.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/