Rozwód to zawsze trudny proces – nie tylko w kontekście prawnym, ale też emocjonalnym. Warto jeszcze przed złożeniem odpowiednich dokumentów zastanowić się nad strategią i tym, czy chcemy dociekać winy. Rozwód z orzeczeniem o winie niewątpliwie będzie dłuższy i bardziej skomplikowany, ale w niektórych przypadkach zdecydowanie warto się na niego zdecydować. Dowiedz się, jakie kroki obejmuje rozwód z orzeczeniem o winie i bez.
Podstawowe różnice między rozwodem z orzeczeniem o winie i bez
Rozwód bez orzeczenia o winie jest możliwy, jeśli obie strony zdecydują się na takie rozwiązanie. Gdy jedna z osób będzie chciała wskazania winnego rozpadu małżeństwa, to sąd zbada tę kwestię. W tym przypadku obie strony muszą zebrać dowody, będzie też konieczne powołanie świadków. Może się jednak zdarzyć, że w orzeczeniu sąd wskaże winę obojga małżonków. Dzieje się tak wtedy, gdy obie strony miały duży wkład w to, że małżeństwo się rozpadło.
Jaki rozwód w Twoim przypadku?
Czy rozwód z orzeczeniem o winie jest dobrym rozwiązaniem? W sytuacji, kiedy jesteś w stanie udowodnić, że wyłączną winę za rozpad małżeństwa ponosi małżonek, jest to korzystne, choć może zająć dużo czasu..
Jeżeli w Twoim małżeństwie miała miejsce przemoc fizyczna lub psychiczna i są na to niezbite dowody, masz duże szanse na wygranie sprawy. Podobnie w przypadku poważnego, nieleczonego uzależnienia małżonka, które miało bezpośredni wpływ na rozpad Waszego pożycia. Przesłanką do orzeczenia winy może być również nieodpowiednie zarządzanie wspólnym majątkiem, wpędzenie w długi czy hazard.
Zanim złożysz pozew o rozwód, zdecyduj się na konsultację u doświadczonego w sprawach rozwodowych prawnika. Przeanalizuje on dokładnie Twoją sytuację i pomoże podjąć decyzję, jaką formę rozwodu wybrać.
Wady rozwodu z orzeczeniem o winie
Największym minusem takiego procesu jest to, że trwa on długo. Sąd zwykle przesłuchuje świadków, analizuje dowody, wyznacza daty kolejnych rozpraw. Niekorzystnym zakończeniem takiego rozwodu jest zasądzenie winy obojga małżonków. Jeżeli tak się stanie, oboje są zobowiązani do świadczenia alimentów na rzecz ex małżonka w wypadku popadnięcia w niedostatek. Dlatego, jeżeli nie masz niezbitych dowodów na winę drugiej osoby, a może ona zarzucić winę Tobie, lepiej przemyśl sprawę rozwodu z orzeczeniem o winie. Korzystnej jest nie ryzykować i wziąć rozwód bez jej orzekania.
Czy warto zatrudnić prawnika?
Jeżeli zdecydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie, niewątpliwie przyda Ci się pomoc prawna. Doświadczony w sprawach rozwodowych i rodzinnych adwokat Oborniki z Kancelarii Stypuła pomoże Ci napisać pozew i zdecydować jakie dowody przedstawić w sądzie. Zapewni również wsparcie prawne w czasie trwania procesu, co zwiększy Twoje szanse na wygraną w sprawie. Świadomość dobrego i rzetelnego wsparcia da Ci większe poczucie pewności siebie, dzięki czemu rozwód nie będzie tak stresujący.