Reprezentacyjne fontanny są pięknymi ozdobami placów, parków i rynków, przy których toczy się życie miasta. Stanowią często atrakcje turystyczne i pełnią funkcje rekreacyjne dla mieszkańców. Współcześnie wiele fontann wyposażonych jest w różnokolorowe oświetlenie, które nadaje im szczególnego uroku. Poniżej prezentujemy zestawienie kilku spośród najciekawszych fontann obecnych w polskich miastach
Fontanna Potop w Bydgoszczy
Monumentalna fontanna z kompozycją rzeźbiarską przedstawiającą scenę biblijną znajduje się w Parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Oryginalne dzieło powstało w 1904 roku i wykonane zostało przez berlińskiego rzeźbiarza, Ferdinanda Lepcke. Rzeźby umieszczone w niecce fontanny stały się szybko atrakcją dla mieszkańców i osób odwiedzających miasto.
Kompozycja figuralna ilustruje dramatyczną scenę z historii biblijnego potopu, w której ludzie i zwierzęta usiłują uratować się przed utonięciem. Konstrukcja składa się z trzech grup figuralnych. Pierwsza przedstawia mężczyznę stojącego na skale i trzymającego nieprzytomną kobietę. Poniżej znajduje się kilka innych postaci ludzkich i lew, próbujący wydostać się na ląd. Drugą grupę stanowi niedźwiedzica trzymająca w pysku młode, a trzecią – scena ukazująca mężczyznę walczącego z wężem.
Rzeźby zostały rozebrane w 1943 r. przez okupantów, a po wojnie na ich miejscu znalazły się kamienne ryby. W 2004 r. rozpoczęto starania o rekonstrukcję pierwotnej kompozycji. Ostatecznie nastąpiło to w 2014 r. Wtedy także dokonano renowacji niecki, zainstalowano system oczyszczania wody oraz zamontowano oświetlenie.
Fontanna Pauckscha w Gorzowie Wielkopolskim
Gorzowski wodotrysk stojący obecnie na Starym Rynku to dokładne odwzorowanie konstrukcji istniejącej w tym miejscu od końca XIX wieku. Oryginalna fontanna powstała w 1897 r. na zamówienie gorzowskiego fabrykanta, Hermanna Pauckscha. Twórcą rzeźby był Cuno von Uechtritz-Steinkirch.
Kompozycja rzeźbiarska przedstawia niosącą wiadra z wodą kobietę oraz trójkę dzieci. Figury reprezentować mają podstawy rozwoju Gorzowa. Kobieta z wodą nawiązuje do pracowitości mieszkańców miasta i znaczenia rzeki Warty, dzieci zaś symbolizują 3 aspekty gorzowskiej gospodarki – przemysł, rybołówstwo i żeglugę.
Rekonstrukcja rzeźb nastąpiła pod koniec lat 90. XX wieku. Autorką nowych figur była miejscowa rzeźbiarka, Zofia Bilińska. W 2010 r. fontanna została odremontowana.
Fontanna na Wałach Chrobrego w Szczecinie
Wały Chrobrego w Szczecinie to znane założenie architektoniczne, stanowiące charakterystyczną atrakcję turystyczną w mieście. Fontanna wbudowana jest w centralny taras, który powstał w latach 1902-1907. Niecka fontanny znajduje się przed półkolistą niszą z dwoma posągami umieszczonymi w bocznym ryzalitach. Rzeźby przedstawiają średniowiecznych pomorskich żeglarzy – Wyszaka i Jana z Kolna.
Fontanna wpisana jest do rejestru zabytków i była kilkakrotnie przedmiotem prac konserwatorskich. W 2013 r. została poddane dokładnej renowacji, a także zyskała nowoczesny, multimedialny wymiar. Zabytkowy wodotrysk wyposażony został w kolorowe oświetlenie, a wieczorami odbywają się tutaj wyjątkowe pokazy, podczas których strumienie wody tryskają w rytm odtwarzanej muzyki.
Fontanna Kwadrat w Gorzowie Wielkopolskim
Przykładem nowoczesnej fontanny jest wodotrysk znajdujący się na placu Nieznanego Żołnierza w Gorzowie Wielkopolskim. Park ten ze względu na swój regularny kształt zyskał sobie miano „Kwadratu”. Niegdyś był typowym placem, z pustą przestrzenią pośrodku, obecnie jest miejscem wypełnionym zielenią, ławkami i sprzętami rekreacyjnymi dla dzieci.
Dopełnieniem kompozycji przestrzennej placu jest fontanna o interesującym wyglądzie, opartym o proste formy geometryczne. Wodotrysk tworzy płytka misa wodna i 6 kurtyn wodnych. Konstrukcje te zbudowane są z metalowych belek – jednej pionowej i 2 poprzecznych, z których woda spływa w dół. Forma fontanny przywodzi na myśl niedokończone kwadraty, przez co nawiązuje do potocznej nazwy miejsca.
Zegar wodny w Świnoujściu
Inna ciekawa instalacja wodna powstała na promenadzie w Świnoujściu. Fontanna składa się z niecki otoczonej dyszami oraz wysokiej na 3 metry konstrukcji, z której spływa kurtyna wody. Na górze umocowana jest też strzałka, która pokazuje godziny, zaś dysze umieszczone w posadzce oznaczają sekundy. Całość jest podświetlona kolorowymi lampami i robi spore wrażenie na turystach oraz mieszkańcach Świnoujścia. Fontanna wygląda spektakularnie zwłaszcza po zmroku, gdy wyraźnie widać migające barwne światła.
Fontanny miejskie – projekty i renowacje
Wodotryski miejskie pełnią ważne funkcje w miastach – są nie tylko dekoracją, ale też pozwalają na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu, co jest szczególnie ważne w zabudowanej przestrzeni. Nowoczesne, multimedialne wodotryski podnoszą też prestiż miasta i pomagają przyciągnąć uwagę turystów.
Zaprojektowanie i wykonanie fontanny warto powierzyć renomowanej firmie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w branży. Jedną z firm godnych zaufania jest C4Y, która zajmuje się zarówno remontami i utrzymaniem fontann, jak również ich projektowaniem oraz budową fontann.