Odpowiedni wybór obciążenia do sztangi jest często trudnym wyborem wśród kupujących, chcących założyć domową siłownię. Warto więc w pierwszej kolejności zapoznać się z poszczególnymi materiałami, z których wykonany jest sprzęt lub zasięgnąć porady bardziej doświadczonej osoby. W poniższym artykule przedstawimy zalety i wady obciążeń żeliwnych, a także kto może i w jaki sposób z nich korzystać, aby ćwiczenie siłowe były bezpieczne.
Czym charakteryzują się żeliwne obciążenia do sztangi?
Obciążenia do sztangi żeliwne to najpopularniejszy wybór wśród osób robiący trening siłowy. Swoją popularność zawdzięczają głównie materiałowi wykonania, którego właściwości utrzymują się przed długi czas. Dodatkowo mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu pozwalają na łatwą, szybką i wygodną zmianę na sztandze lub gryfie, a także możliwość założenia ich w większej ilości. Obciążenia żeliwne używa się podczas ćwiczeń same lub w większym zestawie, np. 2 × 20 kg. Producenci na rynku oferują obecnie obciążenia żeliwne o średnicy otworu:
- 28 mm
- 30 mm
- 50 mam
Podzielić możemy je również ze względu na wagę:
- 1,25 kg
- 2,5 kg
- 5 kg
- 5 kg (kierownica)
- 10 kg
- 10 kg (kierownica)
- 20 kg
Zalety i wady obciążeń żeliwnych
Jak każdy sprzęt sportowy, obciążenia żeliwne posiadają zarówno zalety, jak i wady, których jest zdecydowanie mniej. Dzięki surowcowi wykonania, jakim jest żeliwo, obciążenia pozwalają na zachowanie idealnego wyglądu oraz odpowiedniej wagi nawet przez dłuższy okres użytkowania. Do innych zalet możemy zaliczyć:
- Duży wybór średnicy otworu – możliwość dopasowania obciążeń do większości sztang lub gryfów
- Idealny wygląd – dzięki czarnej barwie, dopisujemy obciążenia do każdej siłowni
- Materiał wykonania – tworzywo, z którego zostały wykonane obciążenia (żeliwo), jest praktycznie niezniszczalne
- Kompaktowe wymiary – możliwość użycia kilku obciążeń na sztangę lub gryf.
Oprócz zalet musimy wyróżnić również dwie podstawowe wady, które nie powinny wpływać na wybór odpowiedniego obciążenia do sztang. A należą do nich:
- Cena – koszt zakupu jest większy od innych modeli obciążeń
- Możliwość uszkodzenie nawierzchni – surowiec, z którego zostały wykonane obciążenia, mogą być uciążliwe dla naszych podłóg. Dlatego też należy ostrożnie odstawiać je na ziemię.
Dla kogo żeliwne obciążenia do sztangi?
Decydując się na zakup obciążeń do sztangi, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z aspektami poszczególnych modeli. Biorąc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady obciążeń żeliwnych, polecane są dla użytkowników, którzy chcą zainwestować w produkt do ćwiczeń na lata, a także do intensywnych treningów siłowych, które wykonujemy bardzo często. Należy pamiętać jednak, że tego rodzaju trening wymaga zarówno poprawnej techniki wykonania, jak i dobrania optymalnej wagi. Obciążenie, jakie używać będziemy podczas ćwiczeń, zależy przede wszystkim od założonego przez nas celu treningowego. Ciężar powinien również zwiększany być zaledwie o kilka procent od poprzedniego treningu.