W październiku 1939r. Niemcy rozpoczęli akcję aresztowania Polaków, przedstawicieli inteligencji, lekarzy, kupców, duchownych. W Kórniku zatrzymano 15 osób, które po przesłuchaniu zostały skazane na śmierć.
20 października 1939 roku skazanych mieszkańców Kórnika i okolic ustawiono pod ścianą kórnickiego ratusza, gdzie mieścił się areszt policyjny. Egzekucję w Kórniku, około godz. 8.00 przeprowadzili żołnierze wchodzący w skład tzw. Einsatzgruppe. Były to oddziały utworzone w „celu zwalczania wszystkich elementów wrogich Rzeszy i Niemcom na tyłach walczących oddziałów”. Choć egzekucja zarządzona była jako publiczna, Kórniczanie nie byli dopuszczeni do jej oglądania.
Ciała pomordowanych załadowano na wóz konny i przewieziono na kórnicki cmentarz, gdzie zostali pochowani. Egzekucję sfotografował jeden z gestapowców, film wywołał lokalny fotograf Zbigniew Wojciechowski.
Tablicę pamiątkową ku czci rozstrzelanych powieszono na ścianie Ratusza w Kórniku 6 lat po egzekucji, 20 października 1945 roku.
materiał pochodzi ze strony https://kornik.travel/pl/obiekty/zwiedzanie/tablica-rozstrzelanych
Wiecej informacji o wtym wydarzeniu: https://www.kornik.info/egzekucja-obywateli-ziemi-kornickiej-20-pazdziernika-1939-roku/