Na portalu Poznańskiej Policji pojawiła się informacja:
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwie osoby, które próbowały wypłacić pieniądze pochodzące z oszustwa. Obydwaj mężczyźni zostali zatrzymani w banku na gorącym uczynku przestępstwa. Usłyszeli już zarzuty. Grozi im do 8 lat więzienia.
30 września br. policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu otrzymali informację o niecodziennej sytuacji w banku. Funkcjonariusze z grupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości osób działających metodami „na legendę” natychmiast pojechali na miejsce.
Tam, kryminalni ustalili, że chwilę wcześniej do placówki przyszedł mężczyzna, który chciał wypłacić pieniądze. Próbował zabrać kilkadziesiąt tysięcy złotych z konta, które było zablokowane przez inny oddział banku.
Policjanci szybko zweryfikowali tę informację. Okazało się, że dzień wcześniej w Szczecinie starsza kobieta została oszukana. Sprawca zadzwonił do niej, przestawił się jako policjant i działając „pod legendą” poinformował, że jej córka spowodowała wypadek i jest w ciężkim stanie. W rozmowie oszust kontynuował, że potrzebne są pieniądze na jej pilne leczenie.
Seniorka uwierzyła w tę historię. Zdenerwowana i zdezorientowana pojechała do banku i wierząc, że pomaga bliskiej osobie, przelała wskazaną kwotę na rachunek podany przez oszusta. Przestępca poinformował kobietę, że jeszcze do niej zadzwoni, jednak tego nie zrobił.
Po kilku godzinach, kiedy kobieta skontaktowała się z córką i opowiedziała jej to zdarzenie, zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Szybko zablokowała konto i zgłosiła się na Policję.Tego dnia, kiedy przestępca przyszedł do banku po pieniądze został natychmiast zatrzymany przez policjantów. Okazało się, że nie działał sam. Przed placówką kryminalni zatrzymali drugą osobę, która z nim współpracowała.
23-latek z Borówca – gm. Kórnik oraz 33-latek z Poznania usłyszeli zarzuty oszustwa. Za ten czyn grozi im do 8 lat więzienia. Decyzją prokuratora obydwaj mężczyźni otrzymali dozory policyjne.
Marta Mróz – Komenda Miejska Policji w Poznaniu
Dozór policyjny może być stosowany zamiast tymczasowego aresztowania. Osoba oddana pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonym lub z innymi osobami, zakazie zbliżania się do określonych osób na wskazaną odległość, zakazie przebywania w określonych miejscach itd.
Źródło: Komenda Policji w Poznaniu