28.09.2021 do Urzędu Miasta i Gminy Kórnik wpłynęła odpowiedź w imieniu Wojewody Wielkopolskiego.
W piśmie pełnomocnik Wojewody wskazuje, że od dnia 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 zespół ratownictwa medycznego o numerze bocznym 01 66, zrealizował 1231 zleceń (598 stan nagły, 633 nie związane ze stanem nagłym).
Dziwne, że Urząd Wojewódzki wyciąga sobie średnie z tego, co wskazuje im na 5 interwencji, wyjazdów karetki w ciągu doby. Nasuwa się pytanie czy wzięli oni pod uwagę ilość sytuacji kiedy do Gminy Kórnik musiał zawitać helikopter, a do zabezpieczenia jego lądowania było trzeba wysłać strażaków ??? Zapewne nie.
Oczywiście na tej podstawie mediana czasu dojazdu wynosi dla tego zespołu 18 minut i 40 sekund co stanowi przekroczenie o zaledwie 3 minuty i 40 sekund.
Kolejny argument Pani Dyrektor z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Zdrowia, to oczywiście zapewnienie środków finansowych na funkcjonowanie kolejnego zespołu Ratownictwa i konieczność otrzymania zgody Ministra Zdrowia. Przeprowadzona analiza Pani Dyrektor nie potwierdza wystąpienia wystarczających przesłanek do uruchomienia kolejnego zespołu ratownictwa medycznego.
Niestety analiza Pani Dyrektor jest dość powierzchowna jak widać. Sprawdziła zaledwie obłożenie aktualnej karetki 01 66. Nie wzięła pod uwagę, że wiele interwencji może się nakładać. Nie podaje ona ilości wszystkich wyjazdów wszystkich zespołów ZRM, które musiały wyjechać ze swojego rejonu działania, co jest dość częstą praktyką. Do Gminy Kórnik na interwencje bardzo często kierowany jest zespół z osiedla Piastowskiego lub ze Środy Wielkopolskiej. No i do tych interwencji należy doliczyć jeszcze helikopter który w ostatnim czasie dość często lądował u nas. Oprócz tego wskaźnikiem jest też ilość osób zameldowanych na terenie Gminy Kórnik. W tej chwili mamy jedną karetkę pogotowia na około 30 543 osoby. Gmina Kórnik nie posiada swojej pomocy wieczorowej, jedyną opcją dla mieszkańców Kórnika, którzy doznają nagłego wypadku medycznego, jest wezwanie pogotowia ratunkowego i czekanie na ich przyjazd. Problem w tym, że dojazd karetki do Kórnika może się wydłużać, w zależności od tego, skąd przyjeżdża zespół ratownictwa medycznego.
Postanowiliśmy wesprzeć Burmistrza i w dniu dzisiejszym wystosowaliśmy pismo do Pani Dyrektor Wydziału Zdrowia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Poniżej pismo z odpowiedzią: