Zużycie tulei w maszynach budowlanych to problem, z którym musi zmierzyć się każdy właściciel takiego sprzętu. Aby uniknąć uszkodzenia wewnętrznych części maszyny, zmniejszyć hałas i usprawnić pracę maszyny, należy zastosować tuleję. Tulejowanie to proces, który jest często stosowany w przypadku zużycia tulei maszynowych. Polega on na wywierceniu otworów, w których montowane są nowe tuleje.Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Tulejowanie wymaga specjalnego sprzętu przeznaczonego do wiercenia otworów z dużą precyzją. Dodatkowo operator maszyny musi zadbać o to, aby tuleja nie zsunęła się w trakcie wiercenia, co mogłoby doprowadzić do nieprawidłowego montażu i uszkodzenia urządzenia.
Co jest główną przyczyną zużycia tulei?
Co jest najczęstszą przyczyną zużycia tulei? Tarcie pomiędzy ruchomymi częściami maszyn budowlanych. Nowa tuleja pomaga uniknąć tego typu uszkodzeń wewnętrznych części maszyny, zmniejsza hałas i zapewnia lepszą wydajność maszyny. Tuleje stosowane są w takich urządzeniach jak ładowarki, spychacze, równiarki i koparki. Wystarczy niewielkie zużycie tulei w maszynie aby spowodować spadek wydajności maszyny oraz wzrost kosztów naprawy awarii.
Co można z tym zrobić? Czy można zapobiec powstawaniu luzów, a może nawet je zmniejszyć? Oczywiście! Najlepszym sposobem jest zastosowanie produktu jakim jest tuleja wewnętrzna – tuleja z kompozytu metalowo-polimerowego, która mieści się wewnątrz istniejącego gniazda.
Wymiana tulei – zalety tulejowania otworów maszyn budowlanych
Do zalet regularnej wymiany tulei należą:
- lepsza wydajność maszyny;
- skrócenie czasu przestojów;
- znacznie zwiększone bezpieczeństwo korzystania z maszyny;
- wydłużenie żywotności maszyny lub urządzenia.
Jak często należy wymieniać tuleje?
Częstotliwość wymiany tulei zależy od wielu czynników, w tym warunków pracy, czasu pracy i rodzaju obciążenia. Jeśli nasza tuleja posiada smarowniczkę, należy ją regularnie smarować, aby przedłużyć jej żywotność.
Regeneracja koparek hydraulicznych, ładowarek kołowych, spychaczy i innych maszyn budowlanych
Problem dziurawych tulei w koparkach hydraulicznych jest bardzo często występującym problemem związanym z eksploatacją maszyny budowlanej. Do najczęstszych przyczyn należą:
- uszkodzenie uszczelnienia elementu obrotowego (np. tłoczyska siłownika łyżki), co skutkuje przedostaniem się oleju do tulei i jej uszkodzeniem,
- niewłaściwy montaż elementu obrotowego, który doprowadził do zniszczenia łożyska lub jego poluzowania, a nawet wypadnięcia,
- nadmierne zużycie łożyska z powodu złej jakości materiałów lub braku smarowania.
Serwis maszyn budowlanych – tulejowanie otworów
Procesem odbudowy otworów w maszynach budowlanych zajmuje się zespół wykwalifikowanych mechaników, którzy posiadają doświadczenie oraz wiedzę techniczną. Najważniejszą rzeczą jest użycie odpowiedniego sprzętu. Nie warto próbować swoich sił w naprawie uszkodzonej maszyny, gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie posiadając wystarczającej wiedzy technicznej oraz odpowiednich narzędzi, narazimy się na spowodowanie jeszcze większej awarii co niesie ze sobą większy koszt naprawy w serwisie.
Tulejowanie otworów maszyn budowlanych – dlaczego warto o tym pamiętać?
Tulejowanie jest terminem używanym do opisania wymiany oryginalnych łożysk na nowe. Można to zrobić, aby ruchome części obracały się szybciej, dłużej, lub dlatego, że oryginalne łożyska się zużyły. Istnieje wiele sytuacji, w których tulejowanie jest dobrym pomysłem.
Kiedy mamy maszynę, która była używana przez lata, może mieć zużyte łożyska. Kiedy tak się dzieje, nie mogą już działać tak, jak powinny. W wielu przypadkach, te stare łożyska będzie trzeba po prostu wymienić.
Oczywiście, gdy kupimy zupełnie nową maszynę, nie ma powodu do tulejowania otworów. Jednakże, jeśli chcemy nadal korzystać z istniejącej maszyny bez konieczności wymiany, to może warto rozważyć regularne przeglądy w serwisie.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/