Czeka Cię pierwsza podróż kamperem? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wynajem kampera potrafi przysporzyć sporo stresu. Podróżnicy zastanawiają się, jaki kamper będzie najlepszy i jak zaplanować wstępną trasę. Z myślą o Tobie i wszystkich miłośnikach caravaningu przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz cenne wskazówki. Podpowiadamy, jak wynająć kampera i przeżyć niesamowitą przygodę. Sprawdź!
Wynajem kamperów – jaki kamper na początek?
Pierwsza jazda kamperem to niewątpliwie duże wyzwanie dla osób, które dotąd oglądały kampery wyłącznie na zdjęciach. Są to pojazdy o znacznie większych gabarytach, co przekłada się na ogólny komfort jazdy. Należy nie tylko zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, ale również zachować nadmierną czujność na drodze w trakcie wykonywania poszczególnych manewrów. Wspominamy o tym dlatego, że domy na kołach – choć chętnie wynajmowane, wciąż budzą mnóstwo obaw. Oczywiście niesłusznie! Wraz z kolejnymi kilometrami zobaczysz, jaką przyjemność sprawia jazda kamperem i tym sposobem wszystkiego się nauczysz.
Jakiego kampera wybrać na wynajem? Przede wszystkim zwróć uwagę na uprawnienia wymagane do jego prowadzenia. Kampery o Dopuszczalnej Masie Całkowitej niższej lub równej 3500 kg nakładają obowiązek posiadania prawa jazdy kategorii B. W przypadku camperów o DMC większej niż 3500 kg, lecz mniejszej od 7500 kg należy mieć prawo jazdy kategorii C1 lub C. Kategoria C uprawnia też do prowadzenia pojazdów powyżej 7500 kg. Co istotne, parametr DMC obejmuje masę pojazdu wraz z pasażerami, bagażami i paliwem. Upewnij się, że wartość ta nie została przekroczona. W innym razie istnieje ryzyko otrzymania wysokiej kary grzywny.
Wybierając kampera, radzimy zrobić dokładny research i znaleźć odpowiadające Twoim potrzebom rozwiązanie. Alkowa stanowi najchętniej wybierany model, a to za sprawą jej uniwersalności. Kamper typu alkowa sprawdza się w przypadku 5-7 osobowej grupy. Półintegra okaże się natomiast najlepszym rozwiązaniem dla 4-5 osób. Jedynym minusem jest ograniczona przestrzeń, co wynika z konieczności opuszczania łóżek z sufitu. Jeżeli natomiast zależy Ci na maksymalnym komforcie i wielu udogodnieniach, wybierz kamper typu integra. Skorzystaj z oferty – sprawdź serwis kamperów w kampery-klf24.pl.
Gdzie nocować kamperem?
Marzy Ci się niesamowita przygoda? Co zatem powiesz na podróżowanie kamperem na dziko? Rezygnacja z dostępnych udogodnień to idealna okazja, by przeżyć coś niesamowitego, a jednocześnie uniknąć tłumu turystów. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że nie wszędzie dozwolony jest postój na dziko. Wobec tego nie pozostanie nic innego, jak sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy i na tej podstawie podjąć decyzję odnośnie dalszego kierunku podróży.
Osoby ceniące sobie odrobinę luksusu powinny natomiast zdecydować się na nocleg na płatnym polu kempingowym. Jako że infrastruktura na przestrzeni ostatnich lat przeszła szereg zmian, dziś będziesz mógł liczyć na udogodnienia, o jakich niegdyś mogliśmy wyłącznie pomarzyć. Dostęp do ciepłej wody tudzież stałe łącze z Wi-Fi mogą w niektórych sytuacjach okazać się prawdziwym zbawieniem. Z pomocą tutaj przyjdą aplikacje na telefon dla caravaningowców. Camper Contact, ACSI Campsites Europe i Parking 4 Night ułatwią Ci poszukiwanie miejsca na polu kempingowym.
Bez względu na charakter nadchodzącej wyprawy pamiętaj, by stosować się do odgórnych zasad kempingowania. Toaletę i kosz na śmieci opróżniamy wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach. Znajdujące się w nich środki mogą nieść szkodliwy wpływ na otaczającą nas roślinność. Zwróć też uwagę na ciszę nocną! Obowiązuje nas również w okresie wakacyjnym.
Czy caravaning jest drogi?
Na koniec zdecydowaliśmy się pozostawić najbardziej nurtującą kwestię, jaką jest koszt podróży kamperem. I choć wydatki te do najniższych nie należą, tym samym oscylują w przedziale kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, ulegają one podziałowi na wszystkich pasażerów. Dodatkowo istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by część z nich znacząco wyeliminować. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć koszt podróżowania kamperem?
Zrób zakupy z wyprzedzeniem! Za granicą nieuniknione jest poniesienie opłaty, jaką jest przewalutowanie. Co więcej, ceny podstawowych produktów mogą być wyższe aniżeli w Polsce. Tym sposobem unikniesz konieczności stołowania się w drogich restauracjach, gotowanie w gronie najbliższych to natomiast czysta przyjemność.