Boże Narodzenie to niezwykle ważny moment w życiu każdego chrześcijanina. Pozwala bowiem pielęgnować wiarę i spędzić ten wyjątkowy czas w gronie najbliższych naszemu sercu osób. Okres Bożego Narodzenia wypełniony jest długimi przygotowaniami, a także miłością i zrozumieniem. Najmłodszym kojarzyć się może natomiast z wieloma już głęboko zakorzenionymi w naszym społeczeństwie zwyczajami. Nasze pociechy uwielbiają ubierać choinkę, otwierać kalendarz adwentowy i rozpakowywać prezenty. I choć tradycja ta towarzyszy nam od zarania dziejów, symbolika świąt Bożego Narodzenia jest znacznie głębsza. Jak przekazać dzieciom świąteczne wartości i co zrobić, by nie oczekiwały wyłącznie na prezenty? Podpowiadamy!Kopiuj HTMLKopiuj tekst
Jak rozmawiać z dziećmi o istocie świąt?
Boże Narodzenie to wbrew pozorom nie tylko długo wyczekiwane prezenty. Jako dorośli chrześcijanie doskonale zdajemy sobie, co symbolizuje Boże Narodzenie i skąd wywodzą się popularne zwyczaje świąteczne. Dzieci natomiast inaczej odbierają świąteczną rzeczywistość, przez co skupione są najczęściej wokół otrzymywania drobnych upominków. Rolą rodzica jest przekazanie swej pociesze istoty świąt w taki sposób, aby zrozumiało świąteczne wartości i mogło w przyszłości celebrować święta Bożego Narodzenia z większą świadomością.
W jaki sposób przedstawić dziecku istotę świąt Bożego Narodzenia? Nie bez znaczenia pozostaje wiek Twojej pociechy. Z maluchem w wieku przedszkolnym należy inaczej rozmawiać aniżeli z 10-latkiem. Chodzi tutaj o dobór odpowiedniego słownictwa i posługiwanie się argumentami, które stanowią fundament naszej kultury i chrześcijaństwa. Najlepszym sposobem, aby przekazać dziecku wspomniane wartości, jest spędzanie czasu wspólnie na robieniu rzeczy przyjemnych. W okresie przedświątecznym okazji do tego zapewne nie zabraknie. Możesz wraz z pociechami ubrać choinkę czy przygotować ozdoby świąteczne i podczas zabawy porozmawiać o ich symbolice.
Jak zaangażować dziecko w przygotowania do świąt?
Aby dziecko miało szansę na zrozumienie tak ważnej z punktu widzenia chrześcijan symboliki, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Uważamy, że warto wdrożyć malucha w obowiązujące od lat zwyczaje świąteczne poprzez zachęcenie go do pomocy w przygotowaniach. Jeśli uwielbiasz robótki ręczne, tym samym aranżacja wnętrza wprost płynie Ci we krwi, możesz śmiało poprosić potomka o wykonanie kilku ozdób, które nawiązują do nadchodzącego wydarzenia. Dzieciom najłatwiej przychodzi rozumienie rzeczy, które zobaczyły lub własnoręcznie wykonały. Wytłumacz zatem, dlaczego na choince wiszą bombki i co symbolizuje świąteczne drzewko. I choć mogłoby to wydawać się oczywistością, warto pamiętać, że nie każdy jest świadomy symboliki świąt Bożego Narodzenia. Skorzystaj z oferty – zamów szklane kule bożonarodzeniowe w Holyart.pl
Dobrze byłoby też porozmawiać o świątecznych ozdobach. Czy wiesz, że wszechobecna czerwień to symbol krwi Jezusa Chrystusa, który niegdyś zmarł na krzyżu za nasze grzechy? Lukrowane pierniczki symbolizują dostatek, świece oznaczają natomiast światło Chrystusa. Za każdą dekoracją świąteczną idzie bowiem głębokie znaczenie, czego nie sposób ot tak pominąć.
Dlaczego dajemy prezenty na święta Bożego Narodzenia?
Rozmowa o istocie świąt Bożego Narodzenia to niewątpliwie trudny orzech do zgryzienia. Od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom, że prezenty stanowią ważny element świątecznych przygotowań, przez co zaczynają one wyczekiwać na nie i jednocześnie zapominają, że Boże Narodzenie to moment powtórnego przyjścia pana Jezusa Chrystusa. Prezenty wówczas wręczane to natomiast dodatek do tak pięknego wydarzenia, który nie powinien być fundamentem obchodzonych we wspólnym gronie świąt.
Co zrobić, by pokazać dziecku, że prezenty pod choinką nie są najważniejsze? Przede wszystkim nieustannie rozmawiać z pociechami i angażować je w przedświąteczne przygotowania. Jako rodzic możesz również wykorzystać Pismo Święte dla dzieci i pokrótce wskazać, dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie. Warto wdrażać dobre nawyki, które w przyszłości zaowocują dalszym kultywowaniem zwyczajów świątecznych. Bądź szczery z dzieckiem i odpowiadaj na nurtujące go pytania. Odrobina chęci z Twojej strony jest wskazana!