Łożyska baryłkowe, należące do grupy łożysk wałeczkowych tocznych, zostały specjalnie skonstruowane po to, aby mogły przenosić bardzo duże obciążenia osiowe i promieniowe. Osiągnięcie takiej zdolności jest możliwe dzięki ukośnej orientacji elementów tocznych. Specyficzna budowa umożliwia wychylenia kątowe wału względem obudowy. Łożyska baryłkowe zalicza się także do grupy łożysk samonastawnych. Czym charakteryzują się te aplikacje? Jak zbudowane jest łożysko baryłkowe?
Czym jest łożysko baryłkowe? Czym się charakteryzuje?
Łożysko baryłkowe to specyficzny rodzaj łożyska tocznego, które dzięki swojej unikalnej konstrukcji jest zdolne do przyjmowania jednoczesnych obciążeń promieniowych i osiowych oraz do samonastawiania się. Charakterystyczne dla łożysk baryłkowych jest to, że ich rolki mają kształt baryłki, co pozwala im na swobodne dostosowywanie się do niewspółosiowości i deformacji wału. Łożyska baryłkowe cechują się między innymi samonastawnością, co możliwe jest baryłkowemu kształtowi rolek i sferycznym bieżniom, dzięki czemu są zdolne do samonastawiania się. To z kolei pozwala im kompensować niewielkie błędy montażowe, odkształcenia wału czy niewspółosiowość.
Łożyska baryłkowe mogą jednocześnie odbierać obciążenia osiowe i promieniowe. Ponadto mają dużą zdolność do radzenia sobie z wibracjami. Ze względu na swój kształt i zdolność do samonastawiania, łożyska baryłkowe są bardziej odporna na wibracje i uderzenia w porównaniu do niektórych innych rodzajów łożysk. Łożyska baryłkowe są stosowane w wielu aplikacjach przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie występują duże obciążenia i gdzie wymagana jest zdolność do radzenia sobie z niewspółosiowościami oraz wibracjami. Typowe zastosowania to przemysł ciężki, maszyny budowlane, turbiny wiatrowe, przekładnie i wiele innych.
Jak zbudowane jest łożysko baryłkowe?
Osiągi, jakimi cechują się łożyska baryłkowe, uwarunkowane są ich konstrukcją, która opiera się na niezawodnych surowcach i zaawansowanej technologii produkcji. Na budowę łożysk tego rodzaju składa się:
- pierścień zewnętrzny,
- kulista bieżnia w pierścieniu zewnętrznym,
- pierścień wewnętrzny,
- jedna lub dwie kuliste bieżnie w pierścieniu wewnętrznym,
- jeden lub dwa rzędy baryłek jako elementy toczne.
Środek kuli jest stworzony z bieżni w pierścieniu zewnętrznym i znajduje się na osi łożyska. Dzięki temu aplikacje są wahliwe, co pozwala spełniać im swoje funkcje także w sytuacji ugięcia wału, który spowodowany jest brakiem jego współosiowości względem oprawy. Koszyki są najczęściej tłoczone z blachy stalowej dla małych łożysk. Natomiast z mosiądzu lub stali produkuje się do większych aplikacji, które wymagają znacznie większej trwałości elementów.