Znakowanie pojazdów ciężarowych jest regulowane przez przepisy polskiego prawa. Poza obowiązkowymi elementami, właściciele floty często decydują się na dodatkowe formy zabezpieczenia. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo transportu i zredukować ryzyko ewentualnych wypadków. Dowiedz się, czym znakuje się pojazdy ciężarowe i jak to wygląda w praktyce.
Dlaczego znakowanie pojazdów jest tak ważne?
Prawidłowe znakowanie pojazdów jest niezwykle ważne. Dotyczy to zwłaszcza ciężarówek i TIR-ów. Wskazują na to przepisy ruchu drogowego. Znakowanie stosuje się po to, aby inni uczestnicy ruchu drogowego, w tym przede wszystkim kierowcy, mogli z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoznać pojazd ciężarowy, pojazd przewożący ładunek ponadgabarytowy czy też pojazd posiadający wydłużoną naczepę. Determinuje to kolejne kroki kierowcy, w tym możliwość bezpiecznego przeprowadzenia manewru wyprzedzania. W ramach znakowania pojazdów stosuje się m.in. tablice wyróżniające, informacyjne oraz taśmy konturowe.
Tablice pojazdów ciężarowych – kiedy są obowiązkowe?
Obowiązek znakowania pojazdów tablicami wyróżniającymi obejmuje auta, których dopuszczalna masa przekracza 7,5 tony oraz przyczepy i naczepy o długości powyżej 8 metrów lub o masie powyżej 10 ton. Wskazują na to przepisy Kodeksu drogowego. Podstawowe elementy wykorzystywane przy znakowaniu to tablice wyróżniające. Te znajdujące się na samochodzie ciężarowym składają się z na przemian ułożonych pod skosem pasów barwy żółtej (odblaskowych) oraz barwy czerwonej (fluorescencyjnych). Przy znakowaniu naczepy stosuje się tablice z żółtym odblaskowym tłem oraz z fluorescencyjnym obramowaniem barwy czerwonej.
Ponadto w znakowaniu aut ciężarowych wykorzystuje się tablice informacyjne:
– odpady (krajowy przewóz odpadów);
– A (transgraniczny przewóz odpadów);
– uwaga przewóz dzieci;
– produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (różne kategorie);
– pojazd wolno poruszający się;
– ADR (przewóz materiałów niebezpiecznych);
– i inne.
Warto dokładnie zweryfikować, jakie wytyczne dotyczące znakowania odnoszą się do Twojego pojazdu lub specyfiki świadczonych usług transportowych.
Taśmy konturowe do znakowania pojazdów – podstawowa charakterystyka
W ramach znakowania pojazdów ciężarowych wykorzystuje się również taśmy konturowe. Powstają one z odblaskowego materiału. Ich stosowanie jest zgodne z Regulaminem ECE 48. Obecnie jest to obowiązek w pojazdach ciężarowych, które rejestrowane są na terenie Polski. Oznakowanie konturowe składa się z obramowania, które umieszcza się na tyle naczepy oraz na jej bokach. Odblaskowy materiał odbija światła innych pojazdów i oświetlenia dróg, dzięki czemu ciężarówki są jeszcze lepiej i szybciej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się po drogach, co przekłada się na optymalizację kosztów transportu oraz na redukcję związanego z nim ryzyka. Taśmy konturowe stosuje się przy: naczepach, przyczepach, zabudowach pojazdów ciężarowych i całych samochodach dostawczych.