To już kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w naszej gminie, w której mieszkańcy decydują na realizację jakich projektów zostanie przeznaczona kwota 1.200.000 zł. Zapraszamy do zapoznania się z listą projektów oraz głosowania w dniach od 12 sierpnia do 6 października 2024 r. Głosuj i miej wpływ na swoje otoczenie!
Projekt nr 1 – Modernizacja terenów rekreacyjnych w Kamionkach
Kompleks obejmujący teren między ulicami Mieczewską, Poznańską i Sportową wraz z boiskami Orlika jest piękną wizytówką całych Kamionek. Tegoroczny projekt zakłada remont i modernizację całego obiektu wraz z doposażeniem go w elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort wszystkich korzystających :
Projekt nr 2 – A w Szczytnikach bezpiecznie – poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Szczytnikach
Projekt uwzględnia poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Szczytnikach, poprzez montaż animowanych znaków o zasileniu solarnym informujących kierowców o przejściach. W przyszłości są plany na zgłoszenie radarowych wyświetlaczy prędkości
Projekt nr 3 – Integrujemy się w Pierzchnie pod Wiatą ogniskową
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest na dz.nr. 109 w m. Pierzchno gm. Kórnik. Na działce znajduje się siłownia zewnętrzna i plac zabaw oraz nowa świetlica wiejska w trakcie budowy. Z wiaty ogniskowej będą mogli korzystać mieszkańcy wsi Pierzchno oraz wszyscy mieszkańcy naszej gminy,
Projekt nr 4 – Zakończenie lata w Robakowie
POP’owe zakończenie lata w Robakowie wspólnie z gwiazdami i mieszkańcami z przytupem chcemy zakończyć wakacje w 2025 roku.
Projekt nr 5 – Park kieszonkowy w Szczytnikach – zielone miejsce integracji
Chcemy stworzyć przy pętli autobusowej Park kieszonkowy w Szczytnikach – zielone miejsce integracji.
Projekt nr 6 – Kurki Kórnickie – Rzeźby/Figurki – w poszukiwaniu przygody! Atrakcja dla małych i dużych
Celem projektu jest wzbogacenie przestrzeni miejskiej poprzez montaż figurek „kurek”, które nawiązywać będą do lokalnych tradycji legend i historii miasta, a w późniejszym czasie może całej gminy.
Figurkowe kurki, podobnie jak krasnale we Wrocławiu czy smoki w Krakowie staną się nowa atrakcją turystyczną, przyciągającą zarówno mieszkańców jak i turystów, jednocześnie promując dziedzictwo kulturowe Kórnika i Bnina. Proponowane lokalizacje to kluczowe punkty. Projekt można rozbudowywać na więcej punktów w Kórniku i Bninie, a potem na całą Gminę Kórnik.
Projekt nr 7 – Wzrost bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zakup quada wraz z samochodem transportowym 4×4 typu pickup i przyczepą dla jednostki OSP Kórnik
Projekt zakłada zakup samochodu ratowniczo-transportowego z quadem i przyczepą. Gmina Kórnik jest terenem silnie zalesionym co powoduje duże zagrożenie wystąpienia pożarów. Precyzyjne określenie miejsca wystąpienia zagrożenia wymaga dostania się w jego pobliże, co jest utrudnione ze względu konieczność poruszania się wąskimi duktami leśnymi.
Projekt nr 8 – Kamionki Szkoła – remont nawierzchni i modernizacja szkolnych boisk z dostępem dla mieszkańców.
Celem projektu jest modernizacja istniejących boisk szkolnych w Kamionkach. Projekt zakłada stworzenie nowoczesnych, wielofunkcyjnych obiektów sportowych dostępnych dla mieszkańców 24 godziny na dobę.
Projekt nr 9 – Tablica wyników dla KS Avia
Zadanie przewiduje zakup i montaż elektronicznej tablicy wyników STW 240-30-2 zamontowanej na słupie wsporniczym. Tablica będzie ustawiona obok budynku przy boksie dla zawodników rezerwowych klubu.
Projekt nr 10 – Aktywny Fyrtel Dachowa
Dachowa, dynamicznie rozwijająca się miejscowość w Gminie Kórnik, zasługuje na nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń, która zaspokoi potrzeby rekreacyjne i sportowe jej mieszkańców. Obecnie niedobór takich miejsc ogranicza możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny i zdrowy. Projekt „Aktywny Fyrtel” jest odpowiedzią na te potrzeby, a jego celem jest stworzenie centrum rekreacyjno-sportowego, które stanie się sercem lokalnej społeczności. Inicjatywa ma na celu nie tylko poprawę jakości życia poprzez dostęp do nowoczesnej infrastruktury, ale także integrację mieszkańców i promowanie aktywnego, zdrowego trybu życia wśród wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych po seniorów.
Projekt nr 11 – Przystań w Borówcu! Ogród odpoczynku na spacerze i rowerze
Projekt zakłada stworzenie cichego, wtopionego w zieleń „przystanku” – miejsca odpoczynku podczas spaceru czy rowerowej wycieczki.
Celem jest stworzenie bezpiecznej, wygodnej przestrzeni dla przechodniów i turystów na dwóch kółkach. Seniorzy będą mogli przysiąść podczas drogi z zakupami czy spaceru do kościoła. Znajdą miejsce do spotkania na partię szachów czy brydża pod chmurką. Rodzice z dziećmi w wózkach odetchną wśród drzew, uśpią pociechę, posłuchają śpiewu ptaków. Rowerzyści uzupełnią wodą bidony i dopompują opony. Właściciele czworonogów odpoczną z nimi i ugaszą pragnienie, nim ruszą dalej na spacer.
Projekt nr 12 – „Naukowy Plac Zabaw”- Doposażenie terenu rekreacyjnego przy ul. Rybackiej w Błażejewie
Na zielonym terenie w Błażejewie chcemy doposażyć istniejący plac zabaw w 13 interaktywnych urządzeń, które stworzą „”Naukowy Plac Zabaw”” oraz zwiększyć bezpieczeństwo na tym terenie W skład Naukowego placu Zabaw wejdą cztery koła optyczne, pisanie lustrzane, regionalne i ekologiczne memory, panel sensoryczny, rury deszczowe, spóźniony dźwięk, dzwony rurowe, kołyska newtona, grające trójkąty. Każde urządzenie jest wyposażone w tabliczkę informacyjną z opisem działania danego eksponatu. Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zabawy na świeżym powietrzu. Wychodząc naprzeciw potrzebom integracji społecznej i coraz większym skutkom spędzania czasu młodzieży przed komputerami, chcielibyśmy stworzyć kreatywną, a przy tym innowacyjną przestrzeń zieloną dla wszystkich mieszkańców.
Projekt nr 13 – Park kieszonkowy w Bninie wraz z infrastrukturą towarzyszącą: placem zabaw, siłownią plenerową
Park kieszonkowy to niewielki teren zielony, który jest często zlokalizowany w miejskich obszarach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Te parki są zazwyczaj projektowane jako miejsca do wypoczynku, rekreacji i spotkań społecznych. Mogą zawierać ławki, zieleń, małe ścieżki spacerowe oraz elementy małej architektury. Parki kieszonkowe są ważne dla poprawy jakości życia w miastach
Projekt nr 14 – Rozświetlone Szczytniki – budowa oświetlenia drogowego
Szczytniki jako wieś w ostatnich latach doznały ogromnego wzrostu Populacji. Przez ostatnie 20 lat wyniósł on aż 536%, co w porównaniu z 136% wzrostem gminy Kórnik ukazuje jak bardzo Szczytniki wzrastają na znaczeniu. Wraz ze wzrastającą populacją zwiększają się również potrzeby mieszkańców, które na bieżąco powinny być rozwiązywane. Jedną z takich potrzeb jest oświetlenie, kluczowa aspekt pozwalający na bezpieczne funkcjonowanie naszej wsi. W tym roku, inspirując się projektem „Rozświetlone Kamionki”, chciałbym rozświetlić części Szczytnik, którym oświetlenia jeszcze brakuje.
Projekt nr 15 – Urocze miejsce integracji na Łagodnej w Czmoniu
Projekt zakłada zrealizowanie inwestycji w postaci terenu rekreacyjno-sportowego z miejscem do wypoczynku, czyli wybudowanie parku kieszonkowego oraz boiska. Planowane jest stworzenie miniparku do aktywnego wypoczynku, gdzie znajdować się będą betonowe stoły do gry w piłkarzyki, tenisa stołowego oraz w szachy/warcaby. Na jego terenie zostaną również umieszczone ławki oraz kosze na śmieci. Całość zostanie obsadzona drzewami i krzewami, wyznaczone będą utwardzone ścieżki, a na pozostałej części posiana trawa.
Projekt nr 16 – Jeździmy bezpiecznie – dwa eventy rowerowe na terenie gminy Kórnik
Planuje się przeprowadzenie dwóch jednodniowych eventów skierowanych do entuzjastów jazdy na rowerze. Imprezy będą kierowane do rowerzystów w każdym wieku bez względu na przygotowanie fizyczne. W ramach projektu zostaną zorganizowane 2 imprezy na terenie gminy Kórnik. Pierwszą imprezą będzie 12 godzinny maraton rowerowy wokół jeziora kórnickiego. Każdy z chętnych będzie mógł się dołączyć i pokonać pętle ok 10 kilometrową tyle razy na ile będzie miał sił. Akcja będzie miała na celu oprócz dobrej zabawy czy promocji zdrowego stylu spędzania wolnego czasu, także wsparcie gminy w walce o miano Rowerowej Stolicy Polski. W związku z tym konieczne jest zrealizowanie eventu w miesiącu czerwcu 2025 kiedy walka o powyższe miano się odbywa. Każdy z uczestników po pokonaniu dystansu zostanie nagrodzony pamiątkowym gadżetem oraz zaproszony na poczęstunek.
Projekt nr 17 – Kolorowe Wakacje – wakacyjne warsztaty kreatywne dla dzieci
Kreatywne warsztaty dla dzieci KOLOROWE WAKACJE to pięciodniowy wakacyjny wypoczynek, w ramach którego połączymy zarówno manualne zdolności dzieci, jak i aktywność na świeżym powietrzu. Warsztaty będą się odbywać w dwóch turnusach (zajęcia od poniedziałku do piątku) lipiec/sierpień
Projekt nr 18 – Łap karasia, kino letnie, rodzinna atrakcja strażacka – trzy wydarzenia w Robakowie-Wsi
Projekt zakłada organizację trzech wydarzeń, przez grupę Wataha Robakowo Wieś, przy wsparciu Polskiego Związku Wędkarskiego koło w Kórniku oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Robakowie:
1. ŁAP KARASIA – zawody wędkarskie dla dzieci na stawie Wrońsko.
2. KINO LETNIE – projekcja filmowa w malowniczym otoczeniu Parku Wiejskiego w Robakowie.
3. RODZINNA AKCJA STRAŻACKA – zawody strażackie dla dzieci oraz pokazy z udzielania pierwszej pomocy przy remizie OSP Robakowo.
Projekt nr 19 – Obozy survivalowe dla dzieci i młodzieży
W ramach projektu zakładamy organizację zajęć wakacyjnych o tematyce survivalowej dla dzieci i młodzieży w 4 grupach wiekowych: 1. 6-9 lat, 2. 10-12 lat, 3. 13-15 lat, 4. 16-18 lat.
W planie są 4 turnusy 5 dniowe trwające od poniedziałku do piątku, podczas których dzieci i młodzież mają zagwarantowane zajęcia i opiekę w godzinach 9:00 – 15:00.
Przewidujemy po 20 uczestników podczas każdego turnusu.
Projekt nr 20 – Projekt Outfit – wakacyjna akademia kreatywnego przerabiania ubrań dla młodzieży
Praktyczne bezpłatne warsztaty kroju i szycia oraz przerabiania odzieży dla młodzieży. Wiek uczestników od 13 roku życia. Warsztaty będą prowadzone zgodnie z zasadą 3R – „Reduce, Resuse, Recycle” , co w tłumaczeniu na język polski oznacza : Ogranicz, Użyj ponownie, Odzyskaj. Na warsztatach młodzież wykorzystując ubrania w sposób zrównoważony zwiększy swoją świadomość ekologiczną. Nauczymy się kreatywnego podejścia do mody i tworzenia unikalnych stylizacji, przekształcając stare ubrania w nowe modne kreacje ograniczymy konsumpcje. W ramach warsztatu przewidujemy: przeróbkę częściową oraz całkowitą odzieży, naukę szycia na maszynie i farbowania tkanin, zapoznanie się z dodatkami krawiecki, obsługę narzędzi i maszyn krawieckich. zapewniamy uczestnika wszystkie niezbędne narzędzia i materiały.
Projekt nr 21 – Festiwal Pyry
Festiwal Pyry to inicjatywa mająca na celu integrację mieszkańców Gminy Kórnik poprzez organizację jedynego w swoim rodzaju wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego. Festiwal odbędzie się w Dachowie i będzie świętem mieszkańców, skupionym wokół jednej z najbardziej znanych i lubianych potraw naszego regionu – pyry.
W ramach festiwalu przewidziano wiele atrakcji, które umilą czas zarówno dzieciom, rodzicom i seniorom.
Projekt nr 22 – Rowerem do szkoły i pracy!
Rozwój ruchu rowerowego ma bardzo duży wpływ na jakość życia mieszkańców gminy w każdym wieku oraz jej gospodarkę. Mobilność z wykorzystaniem roweru na obszarach podmiejskich pozwala ograniczyć ponoszone koszty transportu przez mieszkańców, koszty utrzymania oraz inwestycji w infrastrukturę w gminie oraz wpływa na poprawę zdrowia społeczności lokalnej.
Rower jako indywidualny i zrównoważony środek transportu umożliwia zwiększenie dostępności do innych systemów transportowych (autobus, kolej). Opracowanie koncepcji ruchu rowerowego na obszarach dynamicznie rozwijających się oraz charakteryzujących się dużą liczbą uczestników ukierunkowaną na zapewnienie spójności Szkół (rdzeni) z osiedlami oraz miejscowościami w gminie Kórnik.
Projekt nr 23 – Łap strzałę w Czmoniu!
Budowa nowego strzałochwytu na torach łuczniczych w Czmoniu. Istniejący strzałochwyt jest już mocno zużyty, i konieczny jest albo jego remont, albo budowa nowej ścianki. Projektowany strzałochwyt będzie również dłuższy, pozwalając na ustawienie większej ilości mat, których zakup jest również częścią projektu.
Projekt zakłada budowę strzałochwytu o konstrukcji drewnianej, z warstwą wychwytującą z 10 cm maty gumowej, o wymiarach: 15 m długości, 3 m wysokości.
Projekt nr 24 – III Bieg dla Autyzmu – Biegniemy i Wiemy
„III Bieg dla Autyzmu- Biegniemy i Wiemy” to impreza o charakterze edukacyjnym i sportowym, której ideą jest propagowanie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, budowanie zrozumienia i solidarności z osobami autystycznymi. Projekt został rozpisany na dwa dni.